iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc
MOJE OKA-mžiky
Vladimír Rešetár
2. 7. - 28. 8. 2022
Víkendy a svátky
10 - 17 hod.

Výstava fotografií karlovarského fotografa, který se věnuje převážně barevné fotografii z prostředí rockových koncertů, MFF, sportu, rád fotí přátele, přírodu i život a dění kolem sebe..

PLAKÁTEK 


Hádkovi
Letní kino Peruc
V případě deště se přesouvá do kina, čas zůstává stejný.
12. srpen 2022
pátek 21:30 hod. 

Komedie. Dva bratři se svými ženami se potkávají v bytě svého dědy, který je v nemocnici. Bráchové se mají svým způsobem rádi, zato jejich manželky se nemohou vystát. Film  Česko.  
Přístupný film.
Vstupné 120 Kč 

Normandie a Bretaň obrazem, slovem a písní
Za Dubem Peruc - Stodolní divadlo
25. srpen 2022
18 hod.

O Normandii a Bretani bude ve Stodolním divadle na Peruci povídat a promítat své fotografie Mirek Plazík Blažek. K tomu budou zpívat francouzské písně členky pěveckého sboru Kvítek za doprovodu Dominika Zahradníčka.
Kavárna otevřena od 17 hodin.

Vstupné dobrovolné.

Řekni to psem
Letní kino Peruc
V případě deště se přesouvá do kina, čas zůstává stejný.
26. srpen 2022
pátek 21:30 hod. 

Romantický/Komedie. Dita místo vytouženého miminka dostane od přítele Filipa mladou kólii, přestože nikdy psa nechtěla. Navíc pro Ditu je pejskařská komunita směšná a nesnáší psí exkrementy. Film  Česko.  Délka filmu 85 min. 
Přístupný film.
Vstupné 100 Kč 

Galerie u Plazíka Peruc
Letem naším světem
Roman Hanzlik
3. 9. - 30. 10. 2022
Víkendy a svátky
10 - 17 hod.
popř. na zazvonění

Výstava leteckých fotografií.
PLAKÁTEK 
  

Za Dubem
Peruc
KAVÁRNA

9. 4. - 25. 9. 2022
so, ne, sv
UBYTOVÁNÍ
Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
V podkroví výstava obrazů V. H. Kopicové.
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

PLAKÁTEK

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek
Hudba na zámku

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly
Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici 
Smolnice 
2022 
Seznam koncertů v kostele sv. Bartoloměje a na statku čp.4. 
PLAKÁTEK   

 

 
You are here: Hlavní strana arrow Z Galerie u Plazíka arrow Perucký zpravodaj 3.05 - Slovo na úvod
Perucký zpravodaj 3.05 - Slovo na úvod
Napsal Plazík st.   
Úterý, 24 listopad 2009
20.11.2005

Tak jsem získal elektronický obsah Peruckého zpravodaje č.3.05 (dále jen PZ3.05) a budu vám předkládat postupně nejzajímavější články z tohoto podzimního čísla. Prvý je úvodník, věnovaný tragicky zesnulému lounskému knihovníku Ivu Markvartovi.

 

Slovo na úvod
   Mám otevřený Perucký zpravodaj číslo 2 z letošního roku na straně 29 a je mi všelijak. Ale hlavně je mi smutno, když si čtu tyto řádky: „V několika pokračováních se pokusím sestavit zkrácenou podobu jedinečného textu, který vznikl v roce 1958“.
Ano, ještě jedno pokračování mám na disketě, kterou pan PhDr. Ivo Markvart předal naši redakci před 10. zářím 2005, ale další pokračování už nám nepředá . . .
   Zpráva o jeho tragickém skonu mne zasáhla nepřipravenou, stejně jako mnohé jiné, něčemu takovému uv
ěřit. Šílenou rychlostí mi prolétly hlavou obrazy našich mnohých setkání, rozhovorů, diskusí, plánů, přenic i strategií, jak co udělat.
   Znali jsme se nejméně dvě desítky let. Poznali jsme se ještě v době, kdy byl Ivo Markvart na praxi v Okresní knihovně v Lounech coby student vysoké školy knihovnické. Velice rychle jsme našli společnou řeč. Spojoval nás například společný obdiv k básníkům jako byli Jakub Deml, Jan Zahradníček, Konstantin Biebel, nebo společné nadšení, obdiv a úcta k básníkovi panu Emilu Julišovi. Spojovala nás úcta k předkům a k dílům, které nám zanechali, byť by to bylo obyčejné staré štokrle, na které si sedala hospodyně když ráno rozdělávala oheň v kamnech. Ivo Markvart miloval krásu. Miloval krásu opravdovou, skutečnou, krásu, která byla naplněna hlubokou myšlenkou. Miloval krásnou hudbu, báseň, film i tanec. Obdivoval krásu zakletou v květině, v kamenech, v krajině i v ženě. Miloval krásu univerzální. Ivo Markvart byl miláčkem Božím, neboť ho nezžírala touha krásu vlastnit. Byl dokonale osvobozen od vlastnických pudů, což mu dodávalo obrovskou volnost v pohybu, jednání i konání. Svou lásku a obdiv ke kráse prokazoval celým svým životem. Je snad na světě něco krásnějšího nebo dokonalejšího, než něžná dětská bytost? Všichni, kteří Iva Markvarta znali, vědí, že dětem věnoval mnoho svého času bez nároku na odměnu. Také náš jazyk i literatura byly jeho miláčky, kterým zasvětil svůj život. A co teprve kapličkám, kostelíčk
ům a kostelům! Těm dával mnoho nejen ze své energie, ale i z vlastních peněz.
 
  Ivo Markvart navždy zůstane v mých vzpomínkách sedět se mnou před mou galerií tak, jak tomu bylo 2. července 2005. Přijel na Peruc z Kostelce nad Ohří, kde v 10 hodin dopoledne byla v malém kostelíku veliká sláva. A opět to byl Ivo Markvart, kdo dal podnět k tomu, aby se kostelík dal do pořádku a zase se v něm mohli lidé scházet k větší slávě Boží. Seděli jsme na náměstí Emila Filly, dívali se na kostel a zámek a vymýšleli strategii, jak dát dohromady peníze, lidi, úřady i odborníky, aby bylo možné kostel v Peruci začít opravovat . . .
  
PhDr. Ivo Markvart byl pohřben 16. září 2005 na hřbitůvku, který leží mezi jeho rodnou vsí Podbradcem a Ječovicemi, ve kterých v době pohřbu zedníci pilně pracovali na lešení lemujícím ječovický kostel, na jehož opravě měl největší podíl opět pan Ivo Markvart.
   Položili ho do hrobu. Položili ho do země v krajině, kterou tolik miloval a která sesvou skromnou nádherou, dramatičností okolních kopců a blízkostí nebeské klenby se hluboko vtiskla do jeho duše. První slova mé bývalé kolegyně z knihovny, když jsme se po tragické zprávě potkaly, byla: „V sobotu zemřela moje maminka, v sobotu zemřel také papež Jan Pavel II. V  mém žalu mi skýtá trochu útěchy vědomí toho, že Ivo Markvart zemřel také v sobotu. Říká se totiž, že ti, kteří umřou v sobotu, že jdou přímo do nebe. A já tomu věřím.“

   Já také. A také v
ěřím, že se tam bude za nás přimlouvat.
                                                                                  Hermína Viera Kopicová

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde