iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc
ROK V PRAZE
a na cestách

Veronika Králik
30. 6. - 25. 8. 2024
Výstava fotografií autorky pocházející z Mikulova, ale již mnoho let žijící v Praze. Praha, společně s Českým středohořím, je jejím oblíbeným tématem.
Vernisáž výstavy 30. 6. 2024 v 15 hod.
Otevřeno so, ne, sv od 10 do 17 hod.
PLAKÁTEK

Ohlédnutí 2008 - 2023
M. P. Blažek

Peruc
Muzeum české vesnice

13.4. - 28.10.2024

Výstava fotografií  M. P. Blažka - výběr z posledních třech výstav v Galerii u Plazíka a dalších fotoprací
.
PLAKÁTEK

Jako zrcadlo
Kateřina Nováková
Peruc
Galerie U kozorožce

20.4. - 28.10.2024

Galerie U kozorožce a autorka si vás dovolují pozvat na výstavu obrazů.

PLAKÁTEK

OD ZEMĚ K NEBESŮM
příroda a architektura

Radek Kučea
Peruc
Galerie u Plazíka

31. 8. - 3. 11. 2024
Výstava fotografií lounského autora, který si zamiloval pohled na svět skrz hledáček fotoaparátu.
Vernisáž výstavy 31. 8. 2024 v 15 hod.
Otevřeno so, ne, sv od 10 do 17 hod.
PLAKÁTEK

VÝROČÍ 10 LET
od otevření penzionu
a kavárny
Za Dubem Peruc
20. 7. 2024 
13 - 19:00 hod.

Šatník paní mlynářky, fotografie, hudba.
15:00 koncert Song Ladies Kvintet

PLAKÁTEK

Kino Peruc
Letní kino - V případě deště se promítání přesouvá do kina, čas zůstává stejný.

Tlapková patrola ve velkofilmu
Promítá se kině!
Pátek 19.7.2024
18:00 hod.

Animovaná komedie. Když se přímo na Adventure City zřítí magický meteorit, získají pejsci z Tlapkové patroly superschopnosti, které je promění v mocné tlapky! USA / Kanada, 93 min.
Mládeži přístupno

Vstupné 50 Kč
_:_:_:_:_

Za Dubem
Peruc
KAVÁRNA
Otevřena od 27.4. do 29.9.2024 v sobotu a neděli od 13 do 18 hodin.
UBYTOVÁNÍ

Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
13.4. - 28.10.2024
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč
Tradiční výstavní prostory doplněné o výstavu v podkroví.
PLAKÁTEK

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek 

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici
Smolnice
PLAKÁTEK 2024

 

 
You are here: Hlavní strana arrow Plazíkovo digifoto arrow Byli jsme pod větráky
Byli jsme pod větráky
Napsal Plazík st.   
Pondělí, 23 listopad 2009
16.10.2005

Tak jsme se jako poslední lokalita na našem okrese dočkali cesty za větrnými elektrárnami do Německa. Jelo se autobusem objednaným firmou MBBF VIVENTY ČESKÁ a naším průvodcem byl vedoucí projektu této firmy Rudolf Gašparik.

      V sobotu v 9 hodin se sešlo na autobusové zastávce jen několik zájemců. Bylo nás zde 10 z Peruce a 3 občané Hřivčic. Další 4 jsme přibrali v Černochově a vydali se k německé hranici. Pan Gašparik nám rozdal tištěné materiály, seznámil nás s jejich projektem na území naší obce a byl připraven odpovídat na naše dotazy. Po počátečním váhání došlo ke skutečně zajímavé diskuzi.

MAPA - zvětšit 
   

    Dostali jsme též mapku s návrhem umístění 13 stožárů větrných elektráren v oblast mezi Perucí, Chraštínem, Černochoven a Vraným. Převážná většina je umístěna na historickém katastru Černochova. Stožáry mají být asi 105 m vysoké s průměrem plastové vrtule 9O m. Výkon jedné elektrárny bude 2 MW. Z materiálů i od pana Gašparika jsme se dozvěděli výsledky mnoha průzkumů vlivu elektráren na okolí.

SCHEMA - zvětšit 
   

Nebylo zjištěno rušení televizního a rozhlasového signálu a ani neovlivňují příjem  mobilních telefonů. Hlučnost ve vzdálenosti 350 m je maximálně 35 - 4O dB ( něco mezi lesem v bezvětří a obývacím pokojem), u paty stožáru 50 dB (něco mezi obývákem a kanceláří) a přímo ve strojovně 100m nad zemí 100 dB . Vrtule se začíná točit od 4 ot/min, běžně se provozuje v 9 - 15ot/min  a mezi 15 - 19 ot/min se odstavuje nastavením vrtulí i celé strojovny a mechanickou brzdou. Co se týče nebezpečí pro ptactvo, je oproti ostatním vlivům (silniční doprava, elektrická vedení, zemědělské aktivity ) mizivá ( asi 1 - 2 %) a pro zvěř je nebezpečí nulové.
       Zaručená životnost elektrárny je 25 let, ale případné rekonstrukce strojního zařízení ji mohou prodloužit přes 40 let. Elektrárny se stavějí 1 km od obydlí  a ve vzájemné vzdálenosti 500 m. Práce na projektu jsou zahájeny po odsouhlasení obcí a minimálně ročním podrobným měření větrných podmínek. Výstavba by po veškerých schvalovacích řízení tudíž mohla začít nejdříve za 3 roky. Po vybudování příjezdových cest a základů (provádějí většinou místní firmy) je vlastní montáž otázkou několika dní.
     Pozemek pro elektrárnu v průměru asi 30 m (120 m2) a pro příjezdové cesty firma odkoupí od jejich vlastníků a mezi ně a uživatele pozemku rozdělí jednorázovou částku 1,2 mil. Kč. Stejnou částku obdrží i OÚ v místě výstavby. Majitelé pozemku, popř. jejich dědicové, mají v případě zrušení elektrárny přednostní nárok na jeho odkoupení za symbolickou 1 Kč. Cena výstavby 1 elektrárny je 7O - 90 mil. Kč a návratnost této investice je 10 - 12 let.  V případě rušení elektrárny se po demontáži, která by vyšla asi na 500 tis. Kč, odprodá v současných cenách použitý materiál ( železo, měď) za 1  mil. Kč. Betonový základ je 2 m pod povrchem, ten kdo elektrárnu likviduje musí tudíž rozbourat pouze patku stožáru. Pořizovací cena 1 kWh je samozřejmě vyšší než u elektráren tepelných, ale mimo to že výroba je vysoce ekologická, není nutno devastovat krajinu těžbou uhlí, pouštět do ovzduší spaliny a likvidovat popílek. V průměru ušetří 1 kWh vyrobená větrem 1 kg uhlí.Co se týče zálohování výkonu je energetická společnost povinna udržovat zálohu ve výši největšího zdroje, což je u nás 1000 MW 1 bloku temelínské elektrárny. A tato záloha hravě pokryje výkon větrných elektráren. Navíc jsme se zavázali v EU vyrábět 10 % elektřiny ekologickými cestami, jinak naší republice hrozí sankce.
  Obsluhu elektráren obstarávají ve směnném provozu pro celé území (o rozloze minimálně jednoho okresu) 2 pracovníci, ale prvé 2 - 3 roky ji provádí přímo firma Viventy. Ta zacvičí 12 pracovníků, kteří mohou být z okolí umístěných větrných parků.    Překročili jsme hranici a byly nám nabídnuty prohlídky větrného parku v horském terénu u Dipoldiswalde a na rovině u Drážďan. Chtěli jsme vidět obě varianty. V prvé lokalitě (obr.001) stálo 7 elektráren 82 m vysokých s vrtulí o průměru 66 m (obr.010). Ty se i ve slabém větru otáčely rychlostí 7 ot/min. V blízkosti elektráren se pásly krávy a hluk byl slyšet až u paty stožáru (asi jako když roztočíte kohoutek s vodou do umyvadla). Pohled na stožáry s vrtulemi byl impozantní a pro technické oko i krajinotvorný. U stožáru jsme pobyli asi půl hodiny a všichni jsme  konstatovali jejich neškodnost pro okolí. V čem jsme se ale zásadně lišili ( asi v poměru 3 : 1 pro výstavbu), bylo začlenění do krajiny. Jak jsem již napsal, většině z nás elektrárny krajinu dotvářely, ostatním ji kazily. Jak ale opět prokazují průzkumy, po výstavbě v místech, kde byl ke vzhledu elektráren v krajině odpor se poměr těch, kterým se líbí, zvýšil na 77 %.   Ke stejnému názoru jako v horském terénu jsme došli i u druhé, rovinné varianty u obce Nossen. Zde jsme v prostoru přibližně velikém, jako se plánuje na Peruci (obr.052), viděli 17 stožárů 102  m vysokých s vrtulemi o průměru 88 m (obr.054) V jejich blízkosti byla i hejna klidných ptáků  (obr.046).  Větrný park ale pokračoval dále, celkově zde bylo přes 40 stožárů. Bylo zde prakticky bezvětří, přesto střídavě některé elektrárny roztočily své vrtule a vyráběly elektřinu.      Možná, že víte o mém návrhu na výstavbu vyhlídkové věže v rámci větrného parku, která by turisticky zatraktivnila naší obec. A dozvěděl jsem se, že nejsem prvý, kdo s touto myšlenkou přišel. Ve větrné farmě v rakouském Lichteneggu již  pěknou vyhlídkovou gondolu na jednu z elektráren umístili.       Cestou jsme viděli ještě další menší i větší větrné parky i jednotlivé elektrárny v objektech výrobních závodů (obr.039). Určitě jsme si všichni vytvořili reálný obrázek o tomto novém druhy ekologické výroby elektřiny a můžeme se kvalifikovaně rozhodovat v případném referendu o výstavbě větrného parku u nás. Škoda jen, že nás jelo tak málo, pouze dva z 15 zastupitelů OÚ a hlavně že nejeli mladí občané z Peruce a Černochova. Těch se budoucnost obcí a jejich okolí nejvíce týká.

 FOTO výlet.

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde