iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc
Josef Skip Holota
Zajímavosti kolem nás

30. 3. - 23. 6. 2024
Vernisáž v sobotu 30.3.
v 15h.

Výstava fotografií z okolí Plzeňského a Ústeckého kraje.
PLAKÁTEK

Bylinky kolem nás
Knihovna Telce
úterý 5.3.2024
17 h.
Místní lidová knihovna Peruc vás zve na přednášku Viery Hermíny Kopicové o prospěšných bylinkách z naší přírody.
PLAKÁTEK

Pochod předjarním Poohřím
Za Dubem, Peruc
sobota 9.3.2024
8:30 - 14:00 h.
Tradiční jarní pochod bude mít letos perucký kontrolní bod v usedlosti Za Dubem.
Kavárna nabídně pro veřejnost kávu, čaj, polévku, pivo, víno, zákusky...
PLAKÁTEK

Zajíčkova velikonoční dílna
Knihovna Peruc
úterý 10.3.2024
14 h.
Obecní knihovna Peruc a R&DF barvy s.r.o. vás zvou na velikonoční tvoření dekorací s fotokoutkem.
PLAKÁTEK

Trollové 3
Kino Peruc
neděle 10.3.2024
15:30 h.
Trollí princezna Poppy má slabost pro kámoše Větvíka. Jak se sbližují, Poppy odhalí jeho tajemství - byl členem kapely BroZone, kterou ovládali grázlové. Teď se spolu vydají na záchrannou misi. Diváci si to užijí, Trollové 3 jsou jízda od tvůrců Tučňáků z Madagaskaru, SpongeBoba, nebo Dexterovi Laboratoře . Animovaný / Dobrodružný / Komedie / USA, 2023, 92 min.
Mládeži přístupný
Vstupné 50 Kč

Bod obnovy
Kino Peruc
Pátek 15.3.2024
19:00 h.
V roce 2041 máte právo na oživení po smrti díky digitální záloze osobnosti - BODU OBNOVY. Agentka Em řeší případ, kdy bylo toto pravidlo porušeno, a musí vyšetřit zločin. Poutavý příběh v blízké budoucnosti, kde technologie nabízejí nový život a lidé si ho mohou prodloužit. Hrají: Andrea Mohylová, Matěj Hádek, Milan Ondrík... Sci-Fi / Krimi / Drama / Thriller, Česko / Slovensko / Polsko / Srbsko, 2023, 116 min
Mládeži přístupný
Vstupné 100 Kč

Nerozlučná dvojka
Kino Peruc
neděle 24.3.2024
15:30 h.
Nerozlučná dvojka vypráví příběh Dona, dřevěné loutky na útěku a opuštěné plyšové hračky DJ Doggy Doga, který hledá opravdového kamaráda. Jejich cesty se zkříží v Central Parku a navzdory všem předpokladům i odlišnostem se spolu vydávají na dobrodružnou cestu New Yorkem. Animovaný / Dobrodružný, Francie / Španělsko / Belgie, 2023, 88 min.
Mládeži přístupný
Vstupné 50 Kč

A máme, co jsme chtěli
Kino Peruc
Pátek 29.3.2024
19:00 h.
Poslední den společného Československa se na silvestrovský večírek schází jedna velká federální rodina. Setkají se ještě jako bratři, rozejdou se už jako cizinci. S každou další borovičkou se zvyšuje šance, že někdo něco někomu řekne a že se něco stane... Budete nám scházet, Slováci. Hrají: Eva Holubová, Bolek Polívka... Rodinný / Drama / Komedie, Slovensko / Kanada, 2023, 100 min.
Nevhodný do 12 let
Vstupné 100 Kč

Za Dubem
Peruc
KAVÁRNA
Otevřena od 27.4. do 29.9.2024 v sobotu a neděli od 13 do 18 hodin.
UBYTOVÁNÍ

Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Mimo sezonu zavřeno.
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč
Tradiční výstavní prostory doplněné o výstavy v podkroví.
PLAKÁTEK

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek 

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici
Smolnice 
2024

 
You are here: Hlavní strana arrow Černá kronika arrow Prázdninové procházky IV. – Prahou přes Petřín
Prázdninové procházky IV. – Prahou přes Petřín
Napsal Plazík st.   
Neděle, 22 listopad 2009
8.9.2005

Tak se mi snad podaří do zahájení divadelní sezóny zpracovat téměř vše, co jsem do Olympusu nacpal během prázdnin. Dnes dokončím procházku Prahou, z hradu zamířím přes Strahov na Petřín a skončím na Václaváku.

   V předchozí části jsem po startu u Prašné brány vystoupal Královskou cestou až před Pražský hrad. Nezamířil jsem však kolem Hradní stráže k Matyášově bráně, ale prošel jsem jižními zahradami pod hradními paláci. Je to nádherně a příjemně uzpůsobené místo na procházky, relaxaci a poskytuje i čarovné pohledy na město v srdci Evropy. Navíc jsem si mohl prohlédnout instalovanou výstavu historických fotografií z prostředí českých letců působících v RAF.    

    Přes všechna nádvoří hradu, kolem románské baziliky sv. Jiří a gotického chrámu sv. Víta jsem se vrátil na Hradčanské náměstí. Úzkými uličkami kolem kostela sv. Jana Nepomuckého, určeného věřícím vojákům pražské posádky, jsem došel k baroknímu skvostu, k pražské Loretě. A hned naproti majestátní budova Černínského paláce, sídla ministerstva zahraničí. Vždy si zde vzpomenu na Jana Masaryka, jehož busta vždy stála na psacím stole mého dědy. Na Pohořelci si v bufetu dávám oběd a Smíchovskou 12 za pouhých 80 Kč a průchodem se dostávám na nádvoří Strahovského kláštera. Zde jsem již dlouho nebyl a ani si nevzpomínám, kudy jsme vstupovali do knihovny s velkými globusy.

   Je nádherný letní den, jeden z mála v letošních rozmarech počasí a já pokračuji po asfaltových cestách a schodištích vzhůru na Petřín. Stanu pod rozhlednou a v tu chvíli si říkám, že se opět po mnoha letech podívám nahoru na tuto pražskou Eifelovku. Při výstupu mne překvapila nižší vyhlídková plošina. Ta zde snad při posledních návštěvách nebyla. Ale pěkně se z ní fotí Jen se podívejte na dva panoramatické snímky odsud a ještě jeden z vrcholu. No, není to krásný pohled na naší Stověžatou. A z horní plošiny vidím téměř až domů, v oparu se rýsuje i Milešovka. Pokochal jsem se a scházím dolů. A mířím i z vrcholu nejznámější pražské hory, přecházím dráhu lanovky a kolem Štefánikovy hvězdárny a Nebozízku přicházím k pomníku básníka z nejmilejších, patronu milenců K.H.Máchy. Nad temné hory růžný den vyvstav, májový budí dol, ... Tak začíná 3. zpěv jeho Máje, ještě po 40 letech si ho pamatuji.

     Jsem však již dole na Újezdě, přecházím rušnou ulici a po Mostě legií přicházím ke kolegům, tedy pardon, k Národnímu divadlu. Vedro vzrůstá a celý propocený se po Národní třídě dostávám na Václavské náměstí. Zde je již v plné přípravě známé cyklistické kritérium. Jsou tady i úspěšní lounští cyklisté. Využiji stínu lip k odpočinku, shlédnu závod nejmladších kategorií a rozhoduji se jet odpoledním rychlíkem domů. Nakonec jsem se večer v TV dozvěděl, že světové hvězdy stejně večer nezávodily.

Byl to nádherný den, nádherná několika kilometrová procházka po městě, které mám spolu s naší Perucí nejraději. Nevím, kolikrát jsem již místa kudy jsem procházel navštívil. Ale stále na mne působí silně, citově i relaxačně a budu se sem s láskou vždy vracet.

Fotografická procházka Prahou II

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde