iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc
Mé postřehy mobilem
Jitka Pazderová

4. 3. - 30. 4. 2023
Vernisáž v sobotu
4. 3. 2023 ve 14 hod.

Vánoční příběh 
Kino Peruc
3.2.2023
pátek 19:00 hod.
Komedie. Originální snímek plný nečekaných situací, emocí, dojemných chvil, ale i zábavy odkrývá rodinné vztahy u Skálů, kde „vládne“ známá herečka Skálová. Její syn řeší svoji prostořekost a přítelkyni. U Pazderků se zase probírají nezvaní hosté a vztahy. Film Česko. Délka filmu 123 min.
Přístupný od 12 let
Vstupné 100 Kč 

Přání k narozeninám
Kino Peruc
10.2.2023
pátek 19:00 hod.

Komedie. Líba má každý rok jediné narozeninové přání. Trvá na tom, aby se na její oslavě sešla celá rodina, což všichni vždy splnili. Tedy až do letošních narozenin. Její syn Petr má jiné plány a předstírá nemoc. Letos chce totiž strávit narozeniny se svým přítelem Karlem, který má narozeniny ve stejný den. Film Česko. Délka filmu 93 min.
Přístupný film
Vstupné 100 Kč  

Největší dar
Kino Peruc
19.2.2023
neděle 15:30 hod.

Pohádka. V dávných dobách ovládali naši zemi pohanští bohové a bohyně. Nejen na Valašsku dobře známý bůh Radegast, ale plno jiných – dobrých... i zlých, laskavých i hašteřivých, veselých i vážných. A kromě nich tu žijí i obyvatelé valašské vísky. Jak to dopadne, když se bohové začnou plést do života lidem a lidé bohům? Film Česko. Délka filmu 95 min.
Přístupný film
Vstupné 50 Kč  

Vstupné 100 Kč 

Julie, co by bylo kdyby
Kino Peruc
24.2.2023
pátek 19:00 hod.

Romantický/Drama. V Paříži se píše rok 2052 a Julie má dnes 80. narozeniny. Je spokojená a šťastná, jak krásný život zatím prožila a trochu si zavzpomíná. Najednou jí přepadne myšlenka, co by stalo, kdyby ji tenkrát osud zavál jiným směrem. Od jejích sedmnáctých narozenin byl její život plný malých, ale zásadních náhod. Film Francie. Délka filmu 120 min.
Přístupný od 12 let
Vstupné 100 Kč   

Za Dubem
Peruc

KAVÁRNA
Sezona 2022 skončila
UBYTOVÁNÍ
Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Sezona skončila
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek 

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici
Smolnice 
2023 
Seznam koncertů v kostele sv. Bartoloměje a na statku čp.4. bude uveřejněn.
PLAKÁTEK

 
You are here: Hlavní strana arrow Černá kronika arrow Prázdninové procházky IV. – Prahou přes Petřín
Prázdninové procházky IV. – Prahou přes Petřín
Napsal Plazík st.   
Neděle, 22 listopad 2009
8.9.2005

Tak se mi snad podaří do zahájení divadelní sezóny zpracovat téměř vše, co jsem do Olympusu nacpal během prázdnin. Dnes dokončím procházku Prahou, z hradu zamířím přes Strahov na Petřín a skončím na Václaváku.

   V předchozí části jsem po startu u Prašné brány vystoupal Královskou cestou až před Pražský hrad. Nezamířil jsem však kolem Hradní stráže k Matyášově bráně, ale prošel jsem jižními zahradami pod hradními paláci. Je to nádherně a příjemně uzpůsobené místo na procházky, relaxaci a poskytuje i čarovné pohledy na město v srdci Evropy. Navíc jsem si mohl prohlédnout instalovanou výstavu historických fotografií z prostředí českých letců působících v RAF.    

    Přes všechna nádvoří hradu, kolem románské baziliky sv. Jiří a gotického chrámu sv. Víta jsem se vrátil na Hradčanské náměstí. Úzkými uličkami kolem kostela sv. Jana Nepomuckého, určeného věřícím vojákům pražské posádky, jsem došel k baroknímu skvostu, k pražské Loretě. A hned naproti majestátní budova Černínského paláce, sídla ministerstva zahraničí. Vždy si zde vzpomenu na Jana Masaryka, jehož busta vždy stála na psacím stole mého dědy. Na Pohořelci si v bufetu dávám oběd a Smíchovskou 12 za pouhých 80 Kč a průchodem se dostávám na nádvoří Strahovského kláštera. Zde jsem již dlouho nebyl a ani si nevzpomínám, kudy jsme vstupovali do knihovny s velkými globusy.

   Je nádherný letní den, jeden z mála v letošních rozmarech počasí a já pokračuji po asfaltových cestách a schodištích vzhůru na Petřín. Stanu pod rozhlednou a v tu chvíli si říkám, že se opět po mnoha letech podívám nahoru na tuto pražskou Eifelovku. Při výstupu mne překvapila nižší vyhlídková plošina. Ta zde snad při posledních návštěvách nebyla. Ale pěkně se z ní fotí Jen se podívejte na dva panoramatické snímky odsud a ještě jeden z vrcholu. No, není to krásný pohled na naší Stověžatou. A z horní plošiny vidím téměř až domů, v oparu se rýsuje i Milešovka. Pokochal jsem se a scházím dolů. A mířím i z vrcholu nejznámější pražské hory, přecházím dráhu lanovky a kolem Štefánikovy hvězdárny a Nebozízku přicházím k pomníku básníka z nejmilejších, patronu milenců K.H.Máchy. Nad temné hory růžný den vyvstav, májový budí dol, ... Tak začíná 3. zpěv jeho Máje, ještě po 40 letech si ho pamatuji.

     Jsem však již dole na Újezdě, přecházím rušnou ulici a po Mostě legií přicházím ke kolegům, tedy pardon, k Národnímu divadlu. Vedro vzrůstá a celý propocený se po Národní třídě dostávám na Václavské náměstí. Zde je již v plné přípravě známé cyklistické kritérium. Jsou tady i úspěšní lounští cyklisté. Využiji stínu lip k odpočinku, shlédnu závod nejmladších kategorií a rozhoduji se jet odpoledním rychlíkem domů. Nakonec jsem se večer v TV dozvěděl, že světové hvězdy stejně večer nezávodily.

Byl to nádherný den, nádherná několika kilometrová procházka po městě, které mám spolu s naší Perucí nejraději. Nevím, kolikrát jsem již místa kudy jsem procházel navštívil. Ale stále na mne působí silně, citově i relaxačně a budu se sem s láskou vždy vracet.

Fotografická procházka Prahou II

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde