Bude Zbrašín rychlejší než Peruc |
Napsal Plazík st. | |
Pátek, 30 říjen 2009 | |
2.6.2005 Jak dál s větrnými elektrárnami není dosud na Peruci jasno. Již v zimě jsme vás informovali o zájmu společnosti MBBF Viventy vybudovat v blízkosti Peruce park těchto elektráren. O vývoji podobných akcí v okrese psal poslední Svobodný hlas.
Zastupitelé z Peruce s ostatními zájemci se měli zajet podívat do Německa na podobné stavby koncem května. Cesta se dosud neuskutečnila. Původní lokalita výstavby byla vzhledem k postoji armády (záložní letiště Panenský Týnec) pozměněna a větrný park má vyrůst v trojúhelníku Peruc - Černochov - Vraný. Nikoho to nezajímá Stavbu větrných elektráren provází téměř vzorový nezájem obyvatel dotčených obcí. Do přistaveného autobusu, směřujícího do Saska, nastoupilo v sobotu šest lidí v Líšťanech, dva ve Zbrašíně a jedenáct v Jimlíně. „Už když jsme to předběžně projednávali na zastupitelstvu, nebyl vůbec zájem. Čekal jsem nějaké oponenty, nepřišel nikdo,“ říká Miroslav Protiva. Další jednání zastupitelstva, kde by se záměr výstavby větrných elektráren měl schvalovat, bude v Líšťanech 8. června. V Jimlíně svolají zastupitelstvo do čtrnácti dnů. Ve Zbrašíně jednali zastupitelé už ve čtvrtek: „S místostarostou jsme byli jediní, kteří do Saska jeli. Podáme zastupitelům informace, ale nic nerozhodneme. Myslím, že je to příliš vážná věc. Chceme do měsíce svolat jednání zastupitelstva buď do hospody ve Zbrašíně nebo na sál v Hořanech, chceme to spojit s projednáním výstavby kanalizace a rozvodů vody, aby se lidé ke všemu vyjádřili. Pak uvidíme,“ říká Taraba.Krajinu si rozvracet nedámeOponentem masové stavby větrných elektráren je například žatecký architekt Jiří Vaníček: „Překvapuje mne, že tak zásadní zásah do krajiny se řeší na úrovni obcí. I když všechny tyto stavby budou muset projít posuzováním jejich vlivu na životní prostředí, které řeší krajský úřad, jeho postup je jednotlivý - od projektu k projektu. Copak se nikdo nezabývá otázkou celkové strategie výstavby větrných elektráren v kraji? To si necháme krajinu zamořit stožáry? To je pro mne nepochopitelné,“ uvažuje architekt s tím, že proti větrným elektrárnám v zásadě nic nenamítá: „Jeden stožár, solitér v krajině, může být svým způsobem zajímavý. Ale park s patnácti stometrovými stožáry? Copak jsme někde ve Spojených státech, kde jedete sto kilometrů, nikde žádná vesnice, pak je obrovský park větrných elektráren, a pak zase sto kilometrů nic? Prosím, tam to jde. Ale v české krajně jsou podobná monstra nesmyslná.“ Podle Vaníčka, který se zároveň angažuje v občanském sdružení Chrám chmele a piva, zabývajícím se propagací turistických možností ve chmelařské oblasti Lounska, Žatecka a Rakovnicka, mohou větrné elektrárny ohrozit snahu o lákání turistů: „Lidé chtějí z přetechnizované krajiny měst do přírody. Máme šanci jim něco nabídnout - a místo toho jim postavíme stožáry s vrtulemi?“ Všude jsou, všude jsou…
Rozpačitý je i vedoucí odboru životního prostředí na Městském úřadu Louny Petr Čekal. Jeho úřad, který pečuje o celé Lounsko, se bude ke stavbám větrných elektráren také vyjadřovat: „Budeme posuzovat, zda stožáry nenaruší krajinný ráz,“ říká a upozorňuje, že elektrárny jsou navrženy téměř na hranici Přírodního parku Džbán. Jeho hranice běží po silnici z Hořan do Zbrašína a dál na Senkov, Kocandu a podél Brodce, park leží jižně od navržených stožárů. Na území samotného parku elektrárny stát nebudou, navždy ale mohou znehodnotit pohled na unikátní scenérii, která byla prohlášena přírodním parkem právě pro dochovaný krajinný ráz. Mráz po zádech běhá Čekalovi z dalšího záměru firem, stavějících větrné elektrárny: na táhlý hřbet Bytin je do prostoru mezi Hvížďalkou, Hříškovem, Bedřichovicemi, Sulcem, Toužetínem, Donínem, Vrbnem nad Lesy a Telci navrženo devatenáct stožárů. „O tom záměru vím, ale pokud jsem slyšel, zásadně proti se postavila armáda, která má pořád jako zálohu letiště u Panenského Týnce. Přesto nám firma Viventy pořád posílá různé materiály o větrných elektrárnách, z čehož usuzuji, že se té myšlenky asi nevzdala,“ říká toužetínský starosta Josef Novotný. O stavbě dalších větrných elektráren se jedná například v Kryrech, Vroutku, Očihově či Lubenci. |
< Předch. | Další > |
---|