iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Tady a tam
Mirek Vavřín
Peruc, Galerie u Plazíka
30. 6. - 31. 8. 2025 
Otevřeno na zazvonění, popř. po domluvě.
Výstava fotografií. Cyklus Tady a tam se věnuje hrůznému místu, krajské vyšetřovací věznici Státní bezpečnosti v Uherském Hradišti po roce 1948.
PLAKÁTEK 

AKVARELY
České středohoří

Jana Švástová

Peruc, Galerie U kozorožce
13. 4. - 31. 8. 2025

Výstava akvarelů nejen z Českého středohoří.
Otevřeno v so, ne 10 - 18 hod.
PLAKÁTEK 

Zámecké kulturní léto
Zámek Nový Hrad 
Jimlín
 
1.7. - 29.8.2025

Bohatý program po celé prázdniny pro všechny generace..
PLAKÁTEK     

Moje krajina
Věra Drápalová 
Zámek Nový Hrad 
1. 7. - 31. 7. 2025

Výstava fotografií.
PLAKÁTEK

Jogírna Za Dubem 
Peruc, Za Dubem 
9. 7. 2025 17 h.

Přijďte si protáhnout záda.
Vstup 100 Kč
PLAKÁTEK

Plutofest 
Peruc, zámecký park 
19. 7. 2025 15 h.

21. ročník hudebního festivalu.
PLAKÁTEK

-.-.-.-.-.-.-.-.-.-

Kino Peruc

Červenec
Active Image

 

 

 

 

Srpen
Active Image

 

 

 

 

 

_:_:_:_:_

Za Dubem
Peruc
KAVÁRNA
od 3.5.2025
so, ne 13 - 18 hod.
Více info v plakátku.

UBYTOVÁNÍ
Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc,
zámecký park
Expozice Orel rozsápe orla: Emil Filla, čínské umění a totalitní přízraky uvidíte významné artefakty Fillovy sbírky, známá kubistická zátiší, papírové svitky i obrazy Českého středohoří.
Otevřeno
květen - říjen pá - ne 10 - 18 h
červen - září  út - ne 10 - 18 h

PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.
Tradiční výstavní prostory doplněné o výstavu v podkroví.
Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek 

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Hudba ve Smolnici
Smolnice
PLAKÁTEK 
Koncert laureátů
14.6.2025
PLAKÁTEK

 
You are here: Hlavní strana arrow Zajímavosti arrow Bude Zbrašín rychlejší než Peruc
Bude Zbrašín rychlejší než Peruc
Napsal Plazík st.   
Pátek, 30 říjen 2009
2.6.2005

Jak dál s větrnými elektrárnami není dosud na Peruci jasno. Již v zimě jsme vás informovali o zájmu společnosti MBBF Viventy vybudovat v blízkosti Peruce park těchto elektráren. O vývoji podobných akcí v okrese psal poslední Svobodný hlas.

 

Zastupitelé z Peruce s ostatními zájemci se měli zajet podívat do Německa na podobné stavby koncem května. Cesta se dosud neuskutečnila. Původní lokalita výstavby byla vzhledem k postoji armády (záložní letiště Panenský Týnec) pozměněna a větrný park má vyrůst v trojúhelníku Peruc - Černochov - Vraný.
A jak jednají ve Zbrašíně, Líšťanech a Jimlíně? O tom, ale i o dalších názorech na výstavbu již zmíněný článek.

Bude náš, bude největšíNa dohled od Loun mají stát stometrové stožáry větrných elektráren. Společnost MBBF Viventy, která připravuje stavbu větrných elektráren na Podbořansku, má řadu záměrů i na Lounsku. Pokud se podaří prosadit, vznikne na hranicích katastrů Líšťan, Zbrašína a Jimlína jeden z největších parků větrných elektráren v regionu. Patnáct stometrových „Jsem z toho nadšený,“ říká líšťanský starosta Miroslav Protiva poté, co si v sobotu 21. května prohlédl větrné elektrárny v Sasku. Výlet za nimi zorganizovala firma Viventy. Ta chce v lokalitě Pod Skalou mezi Líšťany, Jimlínem a Zeměchy postavit patnáct stometrových stožárů, na nichž budou téměř šedesátimetrové rotory. „Zastupitelstvu už to předběžně odsouhlasilo, ale ještě se k tomu sejdeme,“ vysvětluje líšťanský starosta. I jeho zaujaly finanční výhody, které z umístění větrných elektráren na katastru obce plynou: za každou postavenou doputuje do obce 1,2 milionu korun a po patnácti letech provozu to bude dalších padesát tisíc korun ročně za každou elektrárnu. Stožáry jsou navrženy na hranice katastrů, šest jich má být na líšťanském, šest na jimlínském a tři na zbrašínském.Ani to neslyšíte...„Nemyslím, že by to nějak výrazně poškodilo krajinu. Od nás to vidět nebude,“ říká zbrašínský starosta Radek Taraba. Také on byl s návštěvou v Sasku spokojen: „Překvapilo mne, že to nedělá žádný hluk. Jsem tomu nakloněn.“ Jeho líšťanský kolega to vidí obdobně: „Měl jsem obavy z hluku, vzal jsem si i video, natáčel jsem si elektrárny z různých vzdáleností. Měl jsem ale problémy s tím vůbec ten hluk zachytit. Byli jsme od toho půl kilometru a už jsme neslyšeli nic. A pokud jde o vliv na krajinu, nemyslím, že by to bylo horší, než jsou stožáry a vodiče velmi vysokého napětí, které jsou u nás nad vsí,“ dodává Miroslav Protiva. Jediným, kdo se o elektrárnách nevyjadřuje jednoznačně pozitivně, je tak jimlínský starosta Josef Edhard: „Těžko říci, zda to bude dobré nebo ne. To musí posoudit odborníci. Já sám na to nemám názor. Nejvíce připomínek od lidí je k hlučnosti. Jenže my jsme byli od elektráren padesát metrů a ještě nebylo nic slyšet. Slyšeli jsme je, až když jsme byli pod nimi. Ve vesnicích kolem elektráren to není slyšet vůbec, je to kilometr od obydlených oblastí,“ říká.
Nikoho to nezajímá Stavbu větrných elektráren provází téměř vzorový nezájem obyvatel dotčených obcí. Do přistaveného autobusu, směřujícího do Saska, nastoupilo v sobotu šest lidí v Líšťanech, dva ve Zbrašíně a jedenáct v Jimlíně. „Už když jsme to předběžně projednávali na zastupitelstvu, nebyl vůbec zájem. Čekal jsem nějaké oponenty, nepřišel nikdo,“ říká Miroslav Protiva. Další jednání zastupitelstva, kde by se záměr výstavby větrných elektráren měl schvalovat, bude v Líšťanech 8. června. V Jimlíně svolají zastupitelstvo do čtrnácti dnů. Ve Zbrašíně jednali zastupitelé už ve čtvrtek: „S místostarostou jsme byli jediní, kteří do Saska jeli. Podáme zastupitelům informace, ale nic nerozhodneme. Myslím, že je to příliš vážná věc. Chceme do měsíce svolat jednání zastupitelstva buď do hospody ve Zbrašíně nebo na sál v Hořanech, chceme to spojit s projednáním výstavby kanalizace a rozvodů vody, aby se lidé ke všemu vyjádřili. Pak uvidíme,“ říká Taraba.Krajinu si rozvracet nedámeOponentem masové stavby větrných elektráren je například žatecký architekt Jiří Vaníček: „Překvapuje mne, že tak zásadní zásah do krajiny se řeší na úrovni obcí. I když všechny tyto stavby budou muset projít posuzováním jejich vlivu na životní prostředí, které řeší krajský úřad, jeho postup je jednotlivý - od projektu k projektu. Copak se nikdo nezabývá otázkou celkové strategie výstavby větrných elektráren v kraji? To si necháme krajinu zamořit stožáry? To je pro mne nepochopitelné,“ uvažuje architekt s tím, že proti větrným elektrárnám v zásadě nic nenamítá: „Jeden stožár, solitér v krajině, může být svým způsobem zajímavý. Ale park s patnácti stometrovými stožáry? Copak jsme někde ve Spojených státech, kde jedete sto kilometrů, nikde žádná vesnice, pak je obrovský park větrných elektráren, a pak zase sto kilometrů nic? Prosím, tam to jde. Ale v české krajně jsou podobná monstra nesmyslná.“ Podle Vaníčka, který se zároveň angažuje v občanském sdružení Chrám chmele a piva, zabývajícím se propagací turistických možností ve chmelařské oblasti Lounska, Žatecka a Rakovnicka, mohou větrné elektrárny ohrozit snahu o lákání turistů: „Lidé chtějí z přetechnizované krajiny měst do přírody. Máme šanci jim něco nabídnout - a místo toho jim postavíme stožáry s vrtulemi?“  Všude jsou, všude jsou…

Rozpačitý je i vedoucí odboru životního prostředí na Městském úřadu Louny Petr Čekal. Jeho úřad, který pečuje o celé Lounsko, se bude ke stavbám větrných elektráren také vyjadřovat: „Budeme posuzovat, zda stožáry nenaruší krajinný ráz,“ říká a upozorňuje, že elektrárny jsou navrženy téměř na hranici Přírodního parku Džbán. Jeho hranice běží po silnici z Hořan do Zbrašína a dál na Senkov, Kocandu a podél Brodce, park leží jižně od navržených stožárů. Na území samotného parku elektrárny stát nebudou, navždy ale mohou znehodnotit pohled na unikátní scenérii, která byla prohlášena přírodním parkem právě pro dochovaný krajinný ráz. Mráz po zádech běhá Čekalovi z dalšího záměru firem, stavějících větrné elektrárny: na táhlý hřbet Bytin je do prostoru mezi Hvížďalkou, Hříškovem, Bedřichovicemi, Sulcem, Toužetínem, Donínem, Vrbnem nad Lesy a Telci navrženo devatenáct stožárů. „O tom záměru vím, ale pokud jsem slyšel, zásadně proti se postavila armáda, která má pořád jako zálohu letiště u Panenského Týnce. Přesto nám firma Viventy pořád posílá různé materiály o větrných elektrárnách, z čehož usuzuji, že se té myšlenky asi nevzdala,“ říká toužetínský starosta Josef Novotný. O stavbě dalších větrných elektráren se jedná například v Kryrech, Vroutku, Očihově či Lubenci.
Svobodný hlas

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde