iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Květoslava Foitová
Moje pohledy
31. 8. 2019 - 28. 10. 2019
Galerie u Plazíka
Peruc
Závěrečná výstava "Roku žen" patří další fotografce, která si fotoaparátem splnika své sny o malování.  Díky své nové zálibě vytváří snové fotky květin, jako malované, plné pocitů a emocí. 
Výstavu si můžete prohlédnout o víkendy a svátky až do 28. října 2019.
PLAKÁTEK
 

Cesty
Daniely Jandové
30. 6. 2019 - 25. 10. 2019
Galerie U kozorožce
Peruc

Výsatava obrazů brněnské výtvarnice Daniely Jandové, která získala výtvarné vzdělání ve Španělsku, kde v mládí žila. Na svých obrazech znázorňuje svéráznou technikou zamyšlené až snivé tváře dívek a žen, do nichž přenáší své vnitřní pocity a duševní rozpoložení..
Vernisáž je připravena na 16. hodinu v neděli 30.6.2019.
Výstavu můžete navštívit od 10 do 18 hod. v úterý až neděle do 30.8.2019 a o víkendy a svátky až do 25.10.2019.
PLAKÁTEK 
 

Nepromítá se!
7. 9. 2019 17:30 hod.
Peruc kino
XII. krajské dožínky.

Mia a bílý lev
14. 9. 2019 17:30 hod.
Peruc kino
Rodinný / Dobrodružný. Král přírody, majestátný lev jako ten nejlepší kamarád a domácí mazlíček? Proč ne? Jedenáctiletá dívka Mia se s rodinou přestěhuje na farmu v jižní Africe, kde se jí ve lví rezervaci splní dávný sen snad všech dětí světa. Dostane malého lvíčka, mládě vzácného bílého lva. Film Francie / Německo / Jihoafrická rep . Délka filmu 88 min.
Přístupný film.

Vstupné 70 .- Kč
 

Na střeše
21. 9. 2019 17:30 hod.
Peruc kino
Drama / Komedie. Profesor Rypar poskytne dočasné útočiště Songovi, mladému Vietnamci, jehož našel ukrytého na střeše svého domu. Mohou však dva takto odlišní lidé vůbec sdílet jeden prostor, aby z toho nebyla katastrofa? Pomůže jim v tom jejich drzý plán? Soužití nevraživého pána, rozzlobeného na celý svět a mladíka, který hledá východisko ze zoufalé situace v neznámém městě, přináší mnoho zajímavých situací. Film Česko. Délka filmu 97 min.
Nevhodný do 12 let.
Vstupné 70 .- Kč

Škola základ života
27.9. 2019 v 17 h.
Divadlo Most
 
Kulturní komise váz zve na divadelní představení v mosteckém divadle. Podrobnosti v letáčku.
PLAKÁTEK
  

Mrňouskové 2:
Daleko od domova
28. 9. 2019 15:30 hod.
Peruc kino
Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Komedie. S příchodem prvních sněhových vloček do údolí je nejvyšší čas začít shromažďovat zásoby na zimu. Jenže během této rutinní operace dojde ke katastrofě. Malá beruška nešťastnou náhodou zapadne do balíku, který je odeslán do Karibiku! Ocitá se v novém, nádherném prostředí, které ale skrývá mnohé nástrahy. Film Francie / Čína . Délka filmu 92 min.
Přístupný film.
Vstupné 50 .- Kč

Sváteční koncert
28.9. 2019 v 16 h.
Telce
Kostel sv Mikuláše a Anny
Chrámový sbor sv. Ducha pod vedením sbormistra K. Louly přednese skladby známých i méně známých skladtelů a Svatováclavský chorál.
PLAKÁTEK
       
 

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Sezona 2019, pondělí zavřeno,
úterý - neděle 10.00 - 12.00 a 12.30 - 16.30 hodin.
Nová prodejní výstava obrazů Antonína Kučaby.
Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

Za Dubem
Peruc

6. - 9. 2019
Za Dubem
Peruc

Otevírací doba v letní sezoně v perucké usedlosti v přiloženém letáku.
PLAKÁTEK 
 

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří
Návštěvní sezona skončila.

Pamětní síň
Emila Filly
Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

 

 
You are here: Hlavní strana arrow Zprávy arrow Bude Zbrašín rychlejší než Peruc
Bude Zbrašín rychlejší než Peruc
Napsal Plazík st.   
Pátek, 30 říjen 2009
2.6.2005

Jak dál s větrnými elektrárnami není dosud na Peruci jasno. Již v zimě jsme vás informovali o zájmu společnosti MBBF Viventy vybudovat v blízkosti Peruce park těchto elektráren. O vývoji podobných akcí v okrese psal poslední Svobodný hlas.

 

Zastupitelé z Peruce s ostatními zájemci se měli zajet podívat do Německa na podobné stavby koncem května. Cesta se dosud neuskutečnila. Původní lokalita výstavby byla vzhledem k postoji armády (záložní letiště Panenský Týnec) pozměněna a větrný park má vyrůst v trojúhelníku Peruc - Černochov - Vraný.
A jak jednají ve Zbrašíně, Líšťanech a Jimlíně? O tom, ale i o dalších názorech na výstavbu již zmíněný článek.

Bude náš, bude největšíNa dohled od Loun mají stát stometrové stožáry větrných elektráren. Společnost MBBF Viventy, která připravuje stavbu větrných elektráren na Podbořansku, má řadu záměrů i na Lounsku. Pokud se podaří prosadit, vznikne na hranicích katastrů Líšťan, Zbrašína a Jimlína jeden z největších parků větrných elektráren v regionu. Patnáct stometrových „Jsem z toho nadšený,“ říká líšťanský starosta Miroslav Protiva poté, co si v sobotu 21. května prohlédl větrné elektrárny v Sasku. Výlet za nimi zorganizovala firma Viventy. Ta chce v lokalitě Pod Skalou mezi Líšťany, Jimlínem a Zeměchy postavit patnáct stometrových stožárů, na nichž budou téměř šedesátimetrové rotory. „Zastupitelstvu už to předběžně odsouhlasilo, ale ještě se k tomu sejdeme,“ vysvětluje líšťanský starosta. I jeho zaujaly finanční výhody, které z umístění větrných elektráren na katastru obce plynou: za každou postavenou doputuje do obce 1,2 milionu korun a po patnácti letech provozu to bude dalších padesát tisíc korun ročně za každou elektrárnu. Stožáry jsou navrženy na hranice katastrů, šest jich má být na líšťanském, šest na jimlínském a tři na zbrašínském.Ani to neslyšíte...„Nemyslím, že by to nějak výrazně poškodilo krajinu. Od nás to vidět nebude,“ říká zbrašínský starosta Radek Taraba. Také on byl s návštěvou v Sasku spokojen: „Překvapilo mne, že to nedělá žádný hluk. Jsem tomu nakloněn.“ Jeho líšťanský kolega to vidí obdobně: „Měl jsem obavy z hluku, vzal jsem si i video, natáčel jsem si elektrárny z různých vzdáleností. Měl jsem ale problémy s tím vůbec ten hluk zachytit. Byli jsme od toho půl kilometru a už jsme neslyšeli nic. A pokud jde o vliv na krajinu, nemyslím, že by to bylo horší, než jsou stožáry a vodiče velmi vysokého napětí, které jsou u nás nad vsí,“ dodává Miroslav Protiva. Jediným, kdo se o elektrárnách nevyjadřuje jednoznačně pozitivně, je tak jimlínský starosta Josef Edhard: „Těžko říci, zda to bude dobré nebo ne. To musí posoudit odborníci. Já sám na to nemám názor. Nejvíce připomínek od lidí je k hlučnosti. Jenže my jsme byli od elektráren padesát metrů a ještě nebylo nic slyšet. Slyšeli jsme je, až když jsme byli pod nimi. Ve vesnicích kolem elektráren to není slyšet vůbec, je to kilometr od obydlených oblastí,“ říká.
Nikoho to nezajímá Stavbu větrných elektráren provází téměř vzorový nezájem obyvatel dotčených obcí. Do přistaveného autobusu, směřujícího do Saska, nastoupilo v sobotu šest lidí v Líšťanech, dva ve Zbrašíně a jedenáct v Jimlíně. „Už když jsme to předběžně projednávali na zastupitelstvu, nebyl vůbec zájem. Čekal jsem nějaké oponenty, nepřišel nikdo,“ říká Miroslav Protiva. Další jednání zastupitelstva, kde by se záměr výstavby větrných elektráren měl schvalovat, bude v Líšťanech 8. června. V Jimlíně svolají zastupitelstvo do čtrnácti dnů. Ve Zbrašíně jednali zastupitelé už ve čtvrtek: „S místostarostou jsme byli jediní, kteří do Saska jeli. Podáme zastupitelům informace, ale nic nerozhodneme. Myslím, že je to příliš vážná věc. Chceme do měsíce svolat jednání zastupitelstva buď do hospody ve Zbrašíně nebo na sál v Hořanech, chceme to spojit s projednáním výstavby kanalizace a rozvodů vody, aby se lidé ke všemu vyjádřili. Pak uvidíme,“ říká Taraba.Krajinu si rozvracet nedámeOponentem masové stavby větrných elektráren je například žatecký architekt Jiří Vaníček: „Překvapuje mne, že tak zásadní zásah do krajiny se řeší na úrovni obcí. I když všechny tyto stavby budou muset projít posuzováním jejich vlivu na životní prostředí, které řeší krajský úřad, jeho postup je jednotlivý - od projektu k projektu. Copak se nikdo nezabývá otázkou celkové strategie výstavby větrných elektráren v kraji? To si necháme krajinu zamořit stožáry? To je pro mne nepochopitelné,“ uvažuje architekt s tím, že proti větrným elektrárnám v zásadě nic nenamítá: „Jeden stožár, solitér v krajině, může být svým způsobem zajímavý. Ale park s patnácti stometrovými stožáry? Copak jsme někde ve Spojených státech, kde jedete sto kilometrů, nikde žádná vesnice, pak je obrovský park větrných elektráren, a pak zase sto kilometrů nic? Prosím, tam to jde. Ale v české krajně jsou podobná monstra nesmyslná.“ Podle Vaníčka, který se zároveň angažuje v občanském sdružení Chrám chmele a piva, zabývajícím se propagací turistických možností ve chmelařské oblasti Lounska, Žatecka a Rakovnicka, mohou větrné elektrárny ohrozit snahu o lákání turistů: „Lidé chtějí z přetechnizované krajiny měst do přírody. Máme šanci jim něco nabídnout - a místo toho jim postavíme stožáry s vrtulemi?“  Všude jsou, všude jsou…

Rozpačitý je i vedoucí odboru životního prostředí na Městském úřadu Louny Petr Čekal. Jeho úřad, který pečuje o celé Lounsko, se bude ke stavbám větrných elektráren také vyjadřovat: „Budeme posuzovat, zda stožáry nenaruší krajinný ráz,“ říká a upozorňuje, že elektrárny jsou navrženy téměř na hranici Přírodního parku Džbán. Jeho hranice běží po silnici z Hořan do Zbrašína a dál na Senkov, Kocandu a podél Brodce, park leží jižně od navržených stožárů. Na území samotného parku elektrárny stát nebudou, navždy ale mohou znehodnotit pohled na unikátní scenérii, která byla prohlášena přírodním parkem právě pro dochovaný krajinný ráz. Mráz po zádech běhá Čekalovi z dalšího záměru firem, stavějících větrné elektrárny: na táhlý hřbet Bytin je do prostoru mezi Hvížďalkou, Hříškovem, Bedřichovicemi, Sulcem, Toužetínem, Donínem, Vrbnem nad Lesy a Telci navrženo devatenáct stožárů. „O tom záměru vím, ale pokud jsem slyšel, zásadně proti se postavila armáda, která má pořád jako zálohu letiště u Panenského Týnce. Přesto nám firma Viventy pořád posílá různé materiály o větrných elektrárnách, z čehož usuzuji, že se té myšlenky asi nevzdala,“ říká toužetínský starosta Josef Novotný. O stavbě dalších větrných elektráren se jedná například v Kryrech, Vroutku, Očihově či Lubenci.
Svobodný hlas

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

WebArchiv


WebArchiv - archiv českého webu