iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Zimní přestávka
10. 2019 - 2. 2020
Galerie u Plazíka
Peruc
Galerie se uložila k zimnímu spánku. Nová sezona bude zahájena v březnu 2020. Těšíme se.

Staříci
25.1. 2020 17:30 hod.
Peruc kino
Drama / Road movie. Z amerického Oregonu přilétá na Ruzyň emigrant Vlastimil Reiner, veterán a bývalý politický vězeň. Je mu už hodně přes osmdesát, je připoutaný na invalidní vozík a odkázaný na pomoc ostatních. Proto na něj už na letišti čeká Antonín, dávný kamarád z protikomunistického odboje. Záhy vyjde najevo, že Vlasta přijel do Česka uskutečnit poslední misi svého života. Film Česko / Slovensko. Délka filmu 85 min.
Přístupný od 12 let.
Vstupné 70.- Kč
 

Přes prsty
1.2. 2020 17:30 hod.
Peruc kino
Komedie / Sportovní. Odehrává se na beach volejbalových hřištích, ale nejen na nich. Linda a Pavla jsou parťačky, které obětují beach volejbalu všechno. Tedy skoro všechno. Mladší Pavle tak trochu začínají tikat biologické hodiny a s přítelem chce co nejdříve otěhotnět. Film Česko. Délka filmu 101in.
Přístupný od 12 let.
Vstupné 70.- Kč
 

VOSA Louny
3.2.2020 v 18 hod.
do 31.3.2020.

Louny Vrchlického divadlo
Výtvarníci z VOSA Louny, včetně peruckých malířů, vystavují své obrazy a grafiky v lounském divadle. Vernisáž v pondělí 3.2.2020 v 18 hodin. 
PLAKÁTEK    

Masopust Stradonice
8.2.2020 v 14 hod.
Stradonice před hospodou
Tradiční masopust, masky vítány. Pořádá Klub žen Stradonice.
PLAKÁTEK  

Kino nepromítá
8.2. 2020 
Peruc kino

Tenkrát v Hollywoodu
15.2. 2020 17:30 hod.
Peruc kino
Komedie / Drama. V devátém filmu kultovního režiséra Quentina Tarantina se televizní herec (Leonardo DiCaprio) a jeho dlouholetý kaskadér (Brad Pitt) rozhodnou prosadit se u filmu na konci zlaté éry Hollywoodu - v roce 1969 v Los Angeles. Film USA / Velká Británie / Čína . Délka filmu 161 min.
Přístupný od 15 let.
Vstupné 70.- Kč
 

Angry Birds ve filmu 2
22.2. 2020 15:30 hod.
Peruc kino
Animovaný / Rodinný / Dobrodružný / Komedie / Akční. Rozzlobení nelétaví ptáci a zákeřní zelení vepři jsou opět ve při. Když se objeví nový nepřítel, který hrozí zničením Ptačího i Prasečího ostrova, spojí Rudohněv, Žluťas, Bombas, Orel Vazoun a Stříbrnka síly s velevepřem Leonardem. Film USA. Délka filmu 97 min.
Přístupný film.
Vstupné 50.- Kč
 

Poslední aristokratka
29.2. 2020 17:30 hod.
Peruc kino
Komedie. Rodilý Newyorčan Frank získá díky svým šlechtickým předkům rodové sídlo - zámek Kostka. Potomek emigrantů se tak po více než čtyřiceti letech chystá s dcerou Marií a ženou Vivien na velký návrat do Čech. Čerství aristokraté jsou neznalí místních poměrů a nepolíbení českou realitou. Film Česko. Délka filmu 110 min.
Přístupný film.
Vstupné 70.- Kč
 

Muzikál Tarzan
27.3.2020 v 15:30 hod.
Městys Peruc
Zájezd do divadla Hybernia v Praze. Přihlášky u paní Drobné.
PLAKÁTEK  

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Návštěvní sezona skončila.
Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

Za Dubem
Peruc

zima 2019/20
Za Dubem
Peruc

Otevřeno po dohodě.

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří
Otevřeno po dohodě,
tel. 731 005 123

Pamětní síň
Emila Filly
Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

 

 
You are here: Hlavní strana arrow Zprávy arrow Bude Zbrašín rychlejší než Peruc
Bude Zbrašín rychlejší než Peruc
Napsal Plazík st.   
Pátek, 30 říjen 2009
2.6.2005

Jak dál s větrnými elektrárnami není dosud na Peruci jasno. Již v zimě jsme vás informovali o zájmu společnosti MBBF Viventy vybudovat v blízkosti Peruce park těchto elektráren. O vývoji podobných akcí v okrese psal poslední Svobodný hlas.

 

Zastupitelé z Peruce s ostatními zájemci se měli zajet podívat do Německa na podobné stavby koncem května. Cesta se dosud neuskutečnila. Původní lokalita výstavby byla vzhledem k postoji armády (záložní letiště Panenský Týnec) pozměněna a větrný park má vyrůst v trojúhelníku Peruc - Černochov - Vraný.
A jak jednají ve Zbrašíně, Líšťanech a Jimlíně? O tom, ale i o dalších názorech na výstavbu již zmíněný článek.

Bude náš, bude největšíNa dohled od Loun mají stát stometrové stožáry větrných elektráren. Společnost MBBF Viventy, která připravuje stavbu větrných elektráren na Podbořansku, má řadu záměrů i na Lounsku. Pokud se podaří prosadit, vznikne na hranicích katastrů Líšťan, Zbrašína a Jimlína jeden z největších parků větrných elektráren v regionu. Patnáct stometrových „Jsem z toho nadšený,“ říká líšťanský starosta Miroslav Protiva poté, co si v sobotu 21. května prohlédl větrné elektrárny v Sasku. Výlet za nimi zorganizovala firma Viventy. Ta chce v lokalitě Pod Skalou mezi Líšťany, Jimlínem a Zeměchy postavit patnáct stometrových stožárů, na nichž budou téměř šedesátimetrové rotory. „Zastupitelstvu už to předběžně odsouhlasilo, ale ještě se k tomu sejdeme,“ vysvětluje líšťanský starosta. I jeho zaujaly finanční výhody, které z umístění větrných elektráren na katastru obce plynou: za každou postavenou doputuje do obce 1,2 milionu korun a po patnácti letech provozu to bude dalších padesát tisíc korun ročně za každou elektrárnu. Stožáry jsou navrženy na hranice katastrů, šest jich má být na líšťanském, šest na jimlínském a tři na zbrašínském.Ani to neslyšíte...„Nemyslím, že by to nějak výrazně poškodilo krajinu. Od nás to vidět nebude,“ říká zbrašínský starosta Radek Taraba. Také on byl s návštěvou v Sasku spokojen: „Překvapilo mne, že to nedělá žádný hluk. Jsem tomu nakloněn.“ Jeho líšťanský kolega to vidí obdobně: „Měl jsem obavy z hluku, vzal jsem si i video, natáčel jsem si elektrárny z různých vzdáleností. Měl jsem ale problémy s tím vůbec ten hluk zachytit. Byli jsme od toho půl kilometru a už jsme neslyšeli nic. A pokud jde o vliv na krajinu, nemyslím, že by to bylo horší, než jsou stožáry a vodiče velmi vysokého napětí, které jsou u nás nad vsí,“ dodává Miroslav Protiva. Jediným, kdo se o elektrárnách nevyjadřuje jednoznačně pozitivně, je tak jimlínský starosta Josef Edhard: „Těžko říci, zda to bude dobré nebo ne. To musí posoudit odborníci. Já sám na to nemám názor. Nejvíce připomínek od lidí je k hlučnosti. Jenže my jsme byli od elektráren padesát metrů a ještě nebylo nic slyšet. Slyšeli jsme je, až když jsme byli pod nimi. Ve vesnicích kolem elektráren to není slyšet vůbec, je to kilometr od obydlených oblastí,“ říká.
Nikoho to nezajímá Stavbu větrných elektráren provází téměř vzorový nezájem obyvatel dotčených obcí. Do přistaveného autobusu, směřujícího do Saska, nastoupilo v sobotu šest lidí v Líšťanech, dva ve Zbrašíně a jedenáct v Jimlíně. „Už když jsme to předběžně projednávali na zastupitelstvu, nebyl vůbec zájem. Čekal jsem nějaké oponenty, nepřišel nikdo,“ říká Miroslav Protiva. Další jednání zastupitelstva, kde by se záměr výstavby větrných elektráren měl schvalovat, bude v Líšťanech 8. června. V Jimlíně svolají zastupitelstvo do čtrnácti dnů. Ve Zbrašíně jednali zastupitelé už ve čtvrtek: „S místostarostou jsme byli jediní, kteří do Saska jeli. Podáme zastupitelům informace, ale nic nerozhodneme. Myslím, že je to příliš vážná věc. Chceme do měsíce svolat jednání zastupitelstva buď do hospody ve Zbrašíně nebo na sál v Hořanech, chceme to spojit s projednáním výstavby kanalizace a rozvodů vody, aby se lidé ke všemu vyjádřili. Pak uvidíme,“ říká Taraba.Krajinu si rozvracet nedámeOponentem masové stavby větrných elektráren je například žatecký architekt Jiří Vaníček: „Překvapuje mne, že tak zásadní zásah do krajiny se řeší na úrovni obcí. I když všechny tyto stavby budou muset projít posuzováním jejich vlivu na životní prostředí, které řeší krajský úřad, jeho postup je jednotlivý - od projektu k projektu. Copak se nikdo nezabývá otázkou celkové strategie výstavby větrných elektráren v kraji? To si necháme krajinu zamořit stožáry? To je pro mne nepochopitelné,“ uvažuje architekt s tím, že proti větrným elektrárnám v zásadě nic nenamítá: „Jeden stožár, solitér v krajině, může být svým způsobem zajímavý. Ale park s patnácti stometrovými stožáry? Copak jsme někde ve Spojených státech, kde jedete sto kilometrů, nikde žádná vesnice, pak je obrovský park větrných elektráren, a pak zase sto kilometrů nic? Prosím, tam to jde. Ale v české krajně jsou podobná monstra nesmyslná.“ Podle Vaníčka, který se zároveň angažuje v občanském sdružení Chrám chmele a piva, zabývajícím se propagací turistických možností ve chmelařské oblasti Lounska, Žatecka a Rakovnicka, mohou větrné elektrárny ohrozit snahu o lákání turistů: „Lidé chtějí z přetechnizované krajiny měst do přírody. Máme šanci jim něco nabídnout - a místo toho jim postavíme stožáry s vrtulemi?“  Všude jsou, všude jsou…

Rozpačitý je i vedoucí odboru životního prostředí na Městském úřadu Louny Petr Čekal. Jeho úřad, který pečuje o celé Lounsko, se bude ke stavbám větrných elektráren také vyjadřovat: „Budeme posuzovat, zda stožáry nenaruší krajinný ráz,“ říká a upozorňuje, že elektrárny jsou navrženy téměř na hranici Přírodního parku Džbán. Jeho hranice běží po silnici z Hořan do Zbrašína a dál na Senkov, Kocandu a podél Brodce, park leží jižně od navržených stožárů. Na území samotného parku elektrárny stát nebudou, navždy ale mohou znehodnotit pohled na unikátní scenérii, která byla prohlášena přírodním parkem právě pro dochovaný krajinný ráz. Mráz po zádech běhá Čekalovi z dalšího záměru firem, stavějících větrné elektrárny: na táhlý hřbet Bytin je do prostoru mezi Hvížďalkou, Hříškovem, Bedřichovicemi, Sulcem, Toužetínem, Donínem, Vrbnem nad Lesy a Telci navrženo devatenáct stožárů. „O tom záměru vím, ale pokud jsem slyšel, zásadně proti se postavila armáda, která má pořád jako zálohu letiště u Panenského Týnce. Přesto nám firma Viventy pořád posílá různé materiály o větrných elektrárnách, z čehož usuzuji, že se té myšlenky asi nevzdala,“ říká toužetínský starosta Josef Novotný. O stavbě dalších větrných elektráren se jedná například v Kryrech, Vroutku, Očihově či Lubenci.
Svobodný hlas

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

WebArchiv


WebArchiv - archiv českého webu