iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc
Panorama Českého středohoří
Dan Fiker

6. 5. - 2. 7. 2023
Galerie u Plazíka na Peruci, společně s autorem Danielem Fikerem, vás zvou na vernisáž výstavy. Spatříte velkoformátové fotografie, známé i neznámé panoramatické pohledy na krajinu Českého středohoří, které ústeckého fotografa očarovalo.
Výstava bude přístupná do 2. července 2023 o víkendy a svátky od 10 do 17 hodin, popřípadě na zazvonění v galerii.
PLAKÁTEK

LUDVÍK ERDMANN 80
Galerie U kozorožce Peruc
8.6. - 2.9. 2023
víkendy a svátky
10 - 18 hod.

Výstava fotografií k autorovým nedožitým osmdesátinám - část prvá. Vzpomínkové setkání je připraveno na sobotu 15. července 2023 ve 13 hodin v Galerii U Plazíka a posléze v Galerii U Kozorožce.

PLAKÁTEK

Zámek Pátek
Program na červen.
PLAKÁTEK 

Stradonice - 750 let
Stradonice - náves

10.6.2023 13 hod.
Klub žena a SDH Stradonice vás zvou na oslavu 750. výročí Stradonic - 1273 - 2023. Bohatý kulturní program. Občerstvení zajištěno.
PLAKÁTEK

Ostrov

Letní kino Peruc
v případě deště se představení přesouvá do kina
16.6.2023
pátek 21:00 hod.
Komedie / Dobrodružný / Romantický. Richard a Alice se na exotické dovolené pohádají, protože Richard se chce nechat rozvést. Rozhodnou se, že odletí předčasně domů, ale jejich malý letoun ztroskotá na opuštěném ostrově, Richard a Alice jsou tak nuceni společně čekat na záchranu. Osamělí trosečníci se na tropickém ostrůvku musí postarat nejen o svou záchranu a přežití, ale také začít znovu spolupracovat a hledat k sobě cestu zpátky. Film Česko . Délka filmu 100 min.
Nevhodný do 12 let.
Vstupné 100 Kč 

Pochod života
Domoušice - Louny

24.6.2023 10 hod.
Tradiční pochod Strany přátel piva Louny.
Startovné 100.-Kč
PLAKÁTEK

Život kotěte
Letní kino Peruc
v případě deště se představení přesouvá do kina
30.6.2023
pátek 21:00 hod.
Drama / Rodinný. Desetiletá Clémence a Vrnilka, její mourovaté koťátko, odjíždějí z Paříže na prázdniny do Vogéz. Příhody a nečekaná setkání, které Clémence a Vrnilka, změní jejich život. Vrnilka objeví svobodu a přírodu, ale také nebezpečí života daleko od města. Setkává se bílým kotětem, které se brzy stane jejím přítelem. Kočička Vrnilka je zábavná, dojemná, nepředvídatelná, překvapivá, záhadná i znepokojivá, nikoho nenechá lhostejným. Film Francie.
Délka filmu 83 min. Přístupný film.
Vstupné 100 Kč
Promítání za vysvědčení, dítě do 12 let v doprovodu dospělého zdarma.

Běh Oldřicha a Boženy
Peruc - nám. E Filly

25.6.2023 8 hod.
Prezentaca 8:00 - 8:30 hod. Stratovné 20 Kč.
PLAKÁTEK

LUDVÍK ERDMANN 80
Galerie u Plazíka Peruc
5.7. - 2.9. 2023
víkendy a svátky
10 - 18 hod.

Výstava fotografií k autorovým nedožitým osmdesátinám - část druhá. Vzpomínkové setkání je připraveno na sobotu 15. července 2023 ve 13 hodin v Galerii U Plazíka a posléze v Galerii U Kozorožce.

PLAKÁTEK

Za Dubem
Peruc

KAVÁRNA
Zahájení sezony 1.4.2023.
Otevřeno v sobotu a neděli od 13.00 do 18.00 hodin.
UBYTOVÁNÍ

Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč
Tradiční výstavní prostory doplněné o výstavu obrazů Kateřiny Novákové.
PLAKÁTEK

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek 

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici
Smolnice 
2023 
Seznam koncertů v kostele sv. Bartoloměje a na statku čp.4.
PLAKÁTEK
Noc kostelů
2.6.2023 v 18 - 22 hod.
PLAKÁTEK

 
You are here: Hlavní strana arrow Plazíkovo digifoto arrow Peruc vzpomínala s veterány
Peruc vzpomínala s veterány
Napsal Plazík st.   
Pátek, 30 říjen 2009
5.5.2005

V peruckém kině se ve středu večer sešlo asi 60 místních občanů , aby vzpomněli květnové dny před 60 lety. V úvodu přivítala paní Kopicová vzácné hosty, majora Josefa Carbocha, tankistu z východní fronty a zejména generála Františka Fajtla.

O událostech roku 1945 nejdříve promluvil  ředitel lounského muzea Bedřich Štauber. Připomenul, že žádný z národů, které se války zúčastnili, nechtěl vyvolat tak tragický úděl Evropy i ostatních částí světa, který vyvolal německý a japonský fašismus. Ocenil statečnost spoluobčanů, kteří bojovali v zahraničí, ale zejména místních občanů. Ti se na mnohých místech Lounska postavili v posledních dnech války přímo proti společnému nepříteli. Ale již i v předešlých letech dokázali pomáhat uprchlíkům a dalším pronásledovaným, kteří se schovávali v lesích kolem Hřivic, ale i Peruce. Peruc byla jedna z prvých vesnic, kde již koncem dubna vznikl zárodek Národního výboru a později i Národní garda. Podrobně jsme o průběhu posledních dnů války psali ve článku   Peruc před 60 lety   .

     Poté již vzpomínal Major Carboch. Ten dnes bydlí v Černčicích a vylíčil, jak se spolu s ostatními Čechy z Volyně přidal k Československé brigádě v Sovětském svazu a přes Ukrajinu, Polsko a Německo se dostal až do bývalé vlasti svých rodičů. Jako tankista na dieselovém tanku T 34 se zúčastnil i bitvy o Ostravu. Sám vyskočil ze třech hořících tanků. Z brigády, která měla na počátku 72 strojů, přijelo do Prahy pouhých 6 s pouhou osminou původních tankistů.

        A přišla  slavnostní chvíle večera. Starosta Peruce J.Vilhelm na návrh rady OÚ jmenoval čestným občanem generála Františka Fajtla (jednoho ze 100 největších Čechů).


Ten se krátce vyznal k lásce k Peruci, kam chodil 3 roky do měšťanské školy a která jej vždy srdečně vítala. Zavzpomínal na své pedagogy, ředitele školy Přítele a učitele Šercla a Chloubu. Na závěr poděkoval osobě jemu nejmilejší, své ženě a vyslovil přání všech přítomných, aby se válka již nikdy neopakovala. 
  Slavnostní chvíle objektivem.

Připomeňme si Čestného občana Peruce, generála Františka Fajtla, který i ve svých 93 letech navštěvuje naší obec, ale i Louny a jiná místa, kde je vždy vítaným hostem.

 Rodák z Donína a bývalý žák perucké školy, který se k letectvu dostal na Vojenské akademii v Hranicích na Moravě, je nositelem řady domácích i zahraničních vyznamenání, například Řádu M. R. Štefánika či francouzského Řádu Čestné legie. I přes nepřízeň osudu se Fajtl věnoval psaní a stal se legendou české válečné literatury. Je autorem převážně memoárových knih, kde popisuje své osudy či osudy spolubojovníků, mimo jiné Sestřelen, První doma, Vzpomínky na padlé kamarády, Létal jsem s Třistatřináctkou, Generál nebe, Dva údery pod pás.
Okupace Československa v roce 1939 zastihla poručíka letectva Fajtla na letišti v Přerově. Poté, co Němci obsadili zemi, utekl do Polska, odkud se s transportem dalších českých letců dostal do Francie. Patřil mezi stovku českých pilotů, kteří tvořili téměř třetinu francouzského stíhacího letectva. Kapitulace Francie pro něj znamenala další útěk - tentokrát přes Afriku a Gibraltar do Velké Británie. Na ostrovech se Fajtl přeškolil na britské stíhačky - hurricany. V bitvě o Londýn bojoval u 1. a 17. perutě britské Royal Air Force (RAF), od května 1941 byl již příslušníkem 313. československé perutě. V říjnu 1940 si připsal na své konto první sestřelený německý bombardér, jeho stroj byl však v souboji vážně poškozen. V dubnu 1942 byl Fajtl jmenován velitelem 122. britské perutě City of Bombay. Stal se tak prvním Čechem a podle některých zdrojů i prvním cizincem, který v Anglii velel peruti složené převážně z Britů. Krátce poté, 5. května 1942, byl ve vzdušném souboji nad severní Francií sestřelen. Na domovské základně v Británii bylo k jeho jménu připsáno "Missing, probably killed" (Pohřešován, pravděpodobně zabit). F. Fajtl však s notnou dávkou štěstí vyvázl nezraněn a usadil svůj rozstřílený letoun do oranice nedaleko francouzské služebny gestapa. Zde začala Fajtlova strastiplná anabáze okupovanou Francií do Španělska. Útěk přes Francii, který se mu zdařil i díky pomoci prostých venkovanů. Tam jej zavřeli, prošel třemi věznicemi a koncentračním táborem. Po dlouhém jednání se Britům podařilo dosáhnout jeho propuštění a Fajtl se vrátil na ostrovy. Po krátké dovolené čekalo Fajtla další operační létání v Anglii (velel 313. peruti) a pak cesta s dobrovolníky na východní frontu. K únoru 1944 byl propuštěn z RAF, aby se mohl stát velitelem transportu československých letců do SSSR. V Sovětském svazu se podílel na formování 128. čs. stíhací perutě a poté 1. čs. stíhacího pluku. Poté se účastnil bojů za Slovenského národního povstání a u Moravské brány.
Po válce získal hodnost podplukovníka a až do února 1948 byl pověřován vysokými funkcemi. Nová vláda ocenila jeho úlohu v odboji tím, že jej nejprve sesadila a dala sledovat StB a v roce 1950 uvěznila na Mírově. I tam měl František Fajtl trochu štěstí; zatímco mnozí z jeho spolubojovníků strávili v kriminále i více než deset let a někteří jej už nikdy neopustili, on byl po 17 měsících propuštěn. Následovala částečná rehabilitace v šedesátých letech, aby další okupace, tentokrát sovětská v roce 1968, z Fajtla opět učinila nežádoucí osobu. Úplné rehabilitace se dočkal až po roce 1989; v roce 1990 byl povýšen do generálské hodnosti.

Miroslav Blažek

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde