iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc
ROK V PRAZE
a na cestách

Veronika Králik
30. 6. - 25. 8. 2024
Výstava fotografií autorky pocházející z Mikulova, ale již mnoho let žijící v Praze. Praha, společně s Českým středohořím, je jejím oblíbeným tématem.
Vernisáž výstavy 30. 6. 2024 v 15 hod.
Otevřeno so, ne, sv od 10 do 17 hod.
PLAKÁTEK

Ohlédnutí 2008 - 2023
M. P. Blažek

Peruc
Muzeum české vesnice

13.4. - 28.10.2024

Výstava fotografií  M. P. Blažka - výběr z posledních třech výstav v Galerii u Plazíka a dalších fotoprací
.
PLAKÁTEK

Jako zrcadlo
Kateřina Nováková
Peruc
Galerie U kozorožce

20.4. - 28.10.2024

Galerie U kozorožce a autorka si vás dovolují pozvat na výstavu obrazů.

PLAKÁTEK

OD ZEMĚ K NEBESŮM
příroda a architektura

Radek Kučea
Peruc
Galerie u Plazíka

31. 8. - 3. 11. 2024
Výstava fotografií lounského autora, který si zamiloval pohled na svět skrz hledáček fotoaparátu.
Vernisáž výstavy 31. 8. 2024 v 15 hod.
Otevřeno so, ne, sv od 10 do 17 hod.
PLAKÁTEK

VÝROČÍ 10 LET
od otevření penzionu
a kavárny
Za Dubem Peruc
20. 7. 2024 
13 - 19:00 hod.

Šatník paní mlynářky, fotografie, hudba.
15:00 koncert Song Ladies Kvintet

PLAKÁTEK

Kino Peruc
Letní kino - V případě deště se promítání přesouvá do kina, čas zůstává stejný.

Tlapková patrola ve velkofilmu
Promítá se kině!
Pátek 19.7.2024
18:00 hod.

Animovaná komedie. Když se přímo na Adventure City zřítí magický meteorit, získají pejsci z Tlapkové patroly superschopnosti, které je promění v mocné tlapky! USA / Kanada, 93 min.
Mládeži přístupno

Vstupné 50 Kč
_:_:_:_:_

Za Dubem
Peruc
KAVÁRNA
Otevřena od 27.4. do 29.9.2024 v sobotu a neděli od 13 do 18 hodin.
UBYTOVÁNÍ

Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
13.4. - 28.10.2024
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč
Tradiční výstavní prostory doplněné o výstavu v podkroví.
PLAKÁTEK

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek 

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici
Smolnice
PLAKÁTEK 2024

 

 
You are here: Hlavní strana arrow Černá kronika arrow Peruc vzpomínala s veterány
Peruc vzpomínala s veterány
Napsal Plazík st.   
Pátek, 30 říjen 2009
5.5.2005

V peruckém kině se ve středu večer sešlo asi 60 místních občanů , aby vzpomněli květnové dny před 60 lety. V úvodu přivítala paní Kopicová vzácné hosty, majora Josefa Carbocha, tankistu z východní fronty a zejména generála Františka Fajtla.

O událostech roku 1945 nejdříve promluvil  ředitel lounského muzea Bedřich Štauber. Připomenul, že žádný z národů, které se války zúčastnili, nechtěl vyvolat tak tragický úděl Evropy i ostatních částí světa, který vyvolal německý a japonský fašismus. Ocenil statečnost spoluobčanů, kteří bojovali v zahraničí, ale zejména místních občanů. Ti se na mnohých místech Lounska postavili v posledních dnech války přímo proti společnému nepříteli. Ale již i v předešlých letech dokázali pomáhat uprchlíkům a dalším pronásledovaným, kteří se schovávali v lesích kolem Hřivic, ale i Peruce. Peruc byla jedna z prvých vesnic, kde již koncem dubna vznikl zárodek Národního výboru a později i Národní garda. Podrobně jsme o průběhu posledních dnů války psali ve článku   Peruc před 60 lety   .

     Poté již vzpomínal Major Carboch. Ten dnes bydlí v Černčicích a vylíčil, jak se spolu s ostatními Čechy z Volyně přidal k Československé brigádě v Sovětském svazu a přes Ukrajinu, Polsko a Německo se dostal až do bývalé vlasti svých rodičů. Jako tankista na dieselovém tanku T 34 se zúčastnil i bitvy o Ostravu. Sám vyskočil ze třech hořících tanků. Z brigády, která měla na počátku 72 strojů, přijelo do Prahy pouhých 6 s pouhou osminou původních tankistů.

        A přišla  slavnostní chvíle večera. Starosta Peruce J.Vilhelm na návrh rady OÚ jmenoval čestným občanem generála Františka Fajtla (jednoho ze 100 největších Čechů).


Ten se krátce vyznal k lásce k Peruci, kam chodil 3 roky do měšťanské školy a která jej vždy srdečně vítala. Zavzpomínal na své pedagogy, ředitele školy Přítele a učitele Šercla a Chloubu. Na závěr poděkoval osobě jemu nejmilejší, své ženě a vyslovil přání všech přítomných, aby se válka již nikdy neopakovala. 
  Slavnostní chvíle objektivem.

Připomeňme si Čestného občana Peruce, generála Františka Fajtla, který i ve svých 93 letech navštěvuje naší obec, ale i Louny a jiná místa, kde je vždy vítaným hostem.

 Rodák z Donína a bývalý žák perucké školy, který se k letectvu dostal na Vojenské akademii v Hranicích na Moravě, je nositelem řady domácích i zahraničních vyznamenání, například Řádu M. R. Štefánika či francouzského Řádu Čestné legie. I přes nepřízeň osudu se Fajtl věnoval psaní a stal se legendou české válečné literatury. Je autorem převážně memoárových knih, kde popisuje své osudy či osudy spolubojovníků, mimo jiné Sestřelen, První doma, Vzpomínky na padlé kamarády, Létal jsem s Třistatřináctkou, Generál nebe, Dva údery pod pás.
Okupace Československa v roce 1939 zastihla poručíka letectva Fajtla na letišti v Přerově. Poté, co Němci obsadili zemi, utekl do Polska, odkud se s transportem dalších českých letců dostal do Francie. Patřil mezi stovku českých pilotů, kteří tvořili téměř třetinu francouzského stíhacího letectva. Kapitulace Francie pro něj znamenala další útěk - tentokrát přes Afriku a Gibraltar do Velké Británie. Na ostrovech se Fajtl přeškolil na britské stíhačky - hurricany. V bitvě o Londýn bojoval u 1. a 17. perutě britské Royal Air Force (RAF), od května 1941 byl již příslušníkem 313. československé perutě. V říjnu 1940 si připsal na své konto první sestřelený německý bombardér, jeho stroj byl však v souboji vážně poškozen. V dubnu 1942 byl Fajtl jmenován velitelem 122. britské perutě City of Bombay. Stal se tak prvním Čechem a podle některých zdrojů i prvním cizincem, který v Anglii velel peruti složené převážně z Britů. Krátce poté, 5. května 1942, byl ve vzdušném souboji nad severní Francií sestřelen. Na domovské základně v Británii bylo k jeho jménu připsáno "Missing, probably killed" (Pohřešován, pravděpodobně zabit). F. Fajtl však s notnou dávkou štěstí vyvázl nezraněn a usadil svůj rozstřílený letoun do oranice nedaleko francouzské služebny gestapa. Zde začala Fajtlova strastiplná anabáze okupovanou Francií do Španělska. Útěk přes Francii, který se mu zdařil i díky pomoci prostých venkovanů. Tam jej zavřeli, prošel třemi věznicemi a koncentračním táborem. Po dlouhém jednání se Britům podařilo dosáhnout jeho propuštění a Fajtl se vrátil na ostrovy. Po krátké dovolené čekalo Fajtla další operační létání v Anglii (velel 313. peruti) a pak cesta s dobrovolníky na východní frontu. K únoru 1944 byl propuštěn z RAF, aby se mohl stát velitelem transportu československých letců do SSSR. V Sovětském svazu se podílel na formování 128. čs. stíhací perutě a poté 1. čs. stíhacího pluku. Poté se účastnil bojů za Slovenského národního povstání a u Moravské brány.
Po válce získal hodnost podplukovníka a až do února 1948 byl pověřován vysokými funkcemi. Nová vláda ocenila jeho úlohu v odboji tím, že jej nejprve sesadila a dala sledovat StB a v roce 1950 uvěznila na Mírově. I tam měl František Fajtl trochu štěstí; zatímco mnozí z jeho spolubojovníků strávili v kriminále i více než deset let a někteří jej už nikdy neopustili, on byl po 17 měsících propuštěn. Následovala částečná rehabilitace v šedesátých letech, aby další okupace, tentokrát sovětská v roce 1968, z Fajtla opět učinila nežádoucí osobu. Úplné rehabilitace se dočkal až po roce 1989; v roce 1990 byl povýšen do generálské hodnosti.

Miroslav Blažek

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde