iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc
Mé postřehy mobilem
Jitka Pazderová

4. 3. - 30. 4. 2023
Vernisáž v sobotu
4. 3. 2023 ve 14 hod.

Vánoční příběh 
Kino Peruc
3.2.2023
pátek 19:00 hod.
Komedie. Originální snímek plný nečekaných situací, emocí, dojemných chvil, ale i zábavy odkrývá rodinné vztahy u Skálů, kde „vládne“ známá herečka Skálová. Její syn řeší svoji prostořekost a přítelkyni. U Pazderků se zase probírají nezvaní hosté a vztahy. Film Česko. Délka filmu 123 min.
Přístupný od 12 let
Vstupné 100 Kč 

Přání k narozeninám
Kino Peruc
10.2.2023
pátek 19:00 hod.

Komedie. Líba má každý rok jediné narozeninové přání. Trvá na tom, aby se na její oslavě sešla celá rodina, což všichni vždy splnili. Tedy až do letošních narozenin. Její syn Petr má jiné plány a předstírá nemoc. Letos chce totiž strávit narozeniny se svým přítelem Karlem, který má narozeniny ve stejný den. Film Česko. Délka filmu 93 min.
Přístupný film
Vstupné 100 Kč  

Největší dar
Kino Peruc
19.2.2023
neděle 15:30 hod.

Pohádka. V dávných dobách ovládali naši zemi pohanští bohové a bohyně. Nejen na Valašsku dobře známý bůh Radegast, ale plno jiných – dobrých... i zlých, laskavých i hašteřivých, veselých i vážných. A kromě nich tu žijí i obyvatelé valašské vísky. Jak to dopadne, když se bohové začnou plést do života lidem a lidé bohům? Film Česko. Délka filmu 95 min.
Přístupný film
Vstupné 50 Kč  

Vstupné 100 Kč 

Julie, co by bylo kdyby
Kino Peruc
24.2.2023
pátek 19:00 hod.

Romantický/Drama. V Paříži se píše rok 2052 a Julie má dnes 80. narozeniny. Je spokojená a šťastná, jak krásný život zatím prožila a trochu si zavzpomíná. Najednou jí přepadne myšlenka, co by stalo, kdyby ji tenkrát osud zavál jiným směrem. Od jejích sedmnáctých narozenin byl její život plný malých, ale zásadních náhod. Film Francie. Délka filmu 120 min.
Přístupný od 12 let
Vstupné 100 Kč   

Za Dubem
Peruc

KAVÁRNA
Sezona 2022 skončila
UBYTOVÁNÍ
Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Sezona skončila
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek 

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici
Smolnice 
2023 
Seznam koncertů v kostele sv. Bartoloměje a na statku čp.4. bude uveřejněn.
PLAKÁTEK

 
You are here: Hlavní strana arrow Černá kronika arrow Jaro pučí i na Peruci
Jaro pučí i na Peruci
Napsal Plazík st.   
Pátek, 30 říjen 2009
.5.2005

Poslední dva víkendy jistě vylákaly ven každého z nás, někoho na práci na dvoře či zahradě, jiného k procházce či projížďce na kole. Já to kombinoval.

      Poslední dubnový víkend jsem se byl projít jen na kratičké procházce kolem radnice, ze Svaťáku dolů k Oldřichovi, kolem obou rybníků k zadním vratům parku a jeho svěží zelení zpět domů. A té zeleně bylo kolem mne hodně, příjemná jarní, která oblaží lidské oko. Ale nejen zeleň, ale i mnohobarevnost malých kvítků, od žluté, přes fialovou až k bílé. Nikdy mne nic moc neříkala botanika, ale pohled do vnitřku květu je úžasný. A nádherně kvetla i magnólie (snad se tak jmenuje) v parku. Do rozkvétajících lip se zavrtával malý hmyz. A kaštany vztyčovaly svícny, připravené k rozsvícení celé Peruce.
Dubnová vycházka plná kvítků.
    Samozřejmě jsem se podíval na kamaráda Oldřicha a bližším pohledem jsem zjistil, jak nádherně pučí. Je to vždy po zimě úžasně pozitivní zjištění. Dnes již z pupenů vykoukly i mladé lístečky. Ty už ukázal i Oldřichův syn, malý Oldříšek u školky.
Otec a syn.
    No a prvý květnový víkend, kdy teploty dosahovaly rekordních výší, již svícny kaštanů na peruckém náměstí svítily. Prošel jsem opět parkem a zjistil, že se zde něco děje. Po stranách cest byly hromádky ořezaných suchých větví. A zjistil jsem i kdo se o náš park postaral.
Přijely sem zhruba tři desítky mladých lidí. Sešli se zde studenti Vyšší zahradnické školy z Mělníka s instruktory, kteří jim předvedli ošetření a prořezávku těžko přístupných korun starých stromů s využitím horolezecké techniky. Jak řekl starosta J.Vilhelm, Mělnická škola hledala vhodné objekty, aby se studenti mohli seznámit se základy ošetření starých stromů s využitím horolezeckých lan, a sama projevila zájem o naši zámeckou zahradu, Studenti i horolezečtí instruktoři si přivezli stany a tři dny pracovali v parku na ošetření starých stromů. V zámecké zahradě jsou stále k vidění unikátní lípy, kaštany a další listnaté stromy.
Z parku jsem zamířil kolem zahrádkářské kolonie, kde vládl čilý pracovní ruch, na Krásnou vyhlídku. A i celý les dýchal a voněl svěžím jarem. Výhled na Středohoří byl zamlžený, ale to bývá známka stáleho počasí. Snad bude květen pěkný, teplý i když trochu deště by bylo potřeba. Ihned před Vyhlídkou však byly špičky smrků, krásně obalené šiškami.
A příjemná byla i setkání s lidmi, kteří se byli také projít do nádherné neděle. Prohodit slovo s náhodným návštěvníkem, nebo popovídat si se starým známým i to člověk potřebuje. Jenže odpoledne se krátilo, večer jedu do Prahy do Divadla bez zábradlí, tak rychle pod zámkem domů a vyrazit.
Květnová vycházka na Vyhlídku.


PS. Komedie s Vydrou, Hrušínským a Cardou byla výborná a ještě hezčí noční procházka po rozpáleném Václaváku, plném turistů.

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde