iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc
Zajímavosti kolem nás
Josef Skip Holota
30. 3. - 23. 6. 2024
Výstava fotografií z okolí Plzeňského a Ústeckého kraje.
Otevřeno so, ne, sv od 10 do 17 hod.
PLAKÁTEK

Galerie u Plazíka Peruc
ROK V PRAZE
a na cestách

Veronika Králik
30. 6. - 25. 8. 2024
Výstava fotografií autorky pocházející z Mikulova, ale již mnoho let žijící v Praze. Praha, společně s Českým středohořím, je jejím oblíbeným tématem.
Vernisáž výstavy 30. 6. 2024 v 15 hod.
Otevřeno so, ne, sv od 10 do 17 hod.
PLAKÁTEK

Ohlédnutí 2008 - 2023
M. P. Blažek

Peruc
Muzeum české vesnice

13.4. - 28.10.2024

Výstava fotografií  M. P. Blažka - výběr z posledních třech výstav v Galerii u Plazíka a dalších fotoprací
.
PLAKÁTEK

Jako zrcadlo
Kateřina Nováková
Peruc
Galerie U kozorožce

20.4. - 28.10.2024

Galerie U kozorožce a autorka si vás dovolují pozvat na výstavu obrazů.

PLAKÁTEK

Fotbalový den mládeže
Peruc - hřiště FK
29. 6. 2024 
9:00 - 14:00 hod.

FK Peruc pořádá a zve na fotbalový den mládeže.

PLAKÁTEK

140 let SDH Peruc
Peruc - za hřištěm
29. 6. 2024 
12:00 - 22:00 hod.

Peručtí hasiči vás zvou na oslavu 140. výročí svého spolku. Bohatý program, od 20 hod. taneční zábava.

PLAKÁTEK

Kino Peruc

Společně sami
Letní kino v parku
Pátek 21.6.
21.00 hod.

Čerstvě vystudovaný učitel Petr Jílek (Jakub Moulis), dostává příležitost učit na soukromém gymnáziu, který vlastní matka jeho přítelkyně (Markéta Hrubešová). Jeho idealizovaná představa o výuce mladých studentů brzy narazí na tvrdou realitu. Je překvapen současnou smutnou generací, problémy, se kterými se musí mladí lidé v dnešní době vypořádat a jejich přístupem ke studiu. Drama / Česko / 2024 / 90 min.
Nevhodné mládeži do 12 let

Vstupné 100 Kč

Lassie: Nové dobrodružství
Letní kino v parku
Pátek 28.6.
21.00 hod.

Nejslavnější kolie světa se konečně vrací na plátno! A jak jinak než s jejím věrným parťákem Florianem po boku. Ale nejen s ním. V novém dobrodružství je kromě nových dvounohých i čtyřnohých přátel čeká taky pořádně nebezpečný úkol – musí vypátrat, kdo stojí za záhadnými únosy psů, mezi kterými je i jejich kamarádka, malá Jack Russell teriérka Pippa. Je tu napínavá podívaná pro celou rodinu a nezapomenutelný filmový zážitek pro všechny malé i velké milovníky psů. Rodinný / Dobrodružný / Německo / 2023 / 91 min.
Mládeži přístupno

Vstupné 100 Kč
_:_:_:_:_

Za Dubem
Peruc
KAVÁRNA
Otevřena od 27.4. do 29.9.2024 v sobotu a neděli od 13 do 18 hodin.
UBYTOVÁNÍ

Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
13.4. - 28.10.2024
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč
Tradiční výstavní prostory doplněné o výstavu v podkroví.
PLAKÁTEK

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek 

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici
Smolnice
PLAKÁTEK 2024
Koncert laureátů
16.6.2024
PLAKÁTEK

 

 
You are here: Hlavní strana arrow Židovský hřbitov arrow Vernisáž - přivítání
Vernisáž - přivítání
Napsal Plazík st.   
Pátek, 23 říjen 2009
21.3.2005

Své návštěvníky na prvé letošní vernisáži v Galerii u kozorožce (viz předchozí článek) přivítala příjemnou řečí její majitelka H.V.Kopicová. Těm, kterým se líbila, nebo ji neslyšeli ji zde přináším v plném znění.

 

Mám umělecky nadaného potomka. Má své představy o životě, plány a touhy, ale také bolesti a strasti. Potýká se sám se sebou i se světem. Sžírá ho touha, láska i nenávist. Raduje se a jásá, ale je také smutný a pláče. A možná, že si myslí, že jednou bude mít vyhráno, ale spíš asi tuší, že pokud bude chodit po zemi, že to bude stále stejné i když jiné
Nedávno mi sděloval nesdělitelné. A když jsem mu chtěl, já domýšlivec, sdělit, že sdílím s ním jeho nesdělitelné, a užil jsem slovo dozrát, tak se naježil a pravil:
"Dozraje jablko a pak se sežere."
Jablko sežere jen divoké prase. Hospodář, když mu jablka dozrají, je s opatrností očeše a roztřídí. Ty nejkrásnější pečlivě uloží. O Vánocích je čistou utěrkou naleští. Naskládá je na nejkrásnější mísu a postaví i s dalšími dary před Betlém. Činí to tak každý rok. I on je králem na svém malém území. Uznává krále nebe i země, klaní se mu a přináší mu dary. Je šťasten, že může plody rozdělit mezi své blízké a je šťasten, že je přijímá i Král nejvyšší.
Mezi dary před Betlémem je i víno. Jablečné. V karafě září to nejlepší. Než bylo víno stočené, hodně radostných chvil s ním hospodář prožil a mnoho umění a zručnosti musel předvést. Namíchat správné odrůdy padančat a k nim přidat přesné množství hrušek, to je přímo věda. Na přípravě kvasinek si dává hospodář záležet. Dobře vzklíčené kvasinky, ve správnou dobu vpravené do moštu, jsou zárukou kvalitního vína. Už na burčáku hospodář pozná jaké víno bude. S trpělivostí, která je skoro svatá, pozoruje kvašení. Kolem demižónů chodí po špičkách a v místnosti udržuje stálou teplotu. Stáčení vína je ceremoniál, u kterého nemůže být sám. Přizve si přátelé, kteří mu pak do rána pomáhají víno stáčet a také testovat. Na stole se objeví tažený jablkový štrůdl. S ním si zase hrála hospodyně. Mnoho doteků od ní přijal než získal svůj konečný tvar. Hnětla jej s pečlivostí a soustředěním, jako keramik, který připravoval hlínu na mísu, na kterou štrůdl naskládala.
Hospodář, keramik i hospodyně tvořili. Každý něco jiného. Nezáleží na tom co tvoří. Důležité je že tvoří, a že mohou věřit, že až oni sami dozrají, že je nesežere černé pekelné prase.
Jablko, od Tomáše Václava Hořce uvedlo dnešní vernisáž.

Člověk velice často podléhá touze po objevování něčeho nového. Je to dobré, ale přes veškeré naše snažení, většinu toho co sami objevíme už před námi dávno někdo někdy objevil. Toto poznání mnohé odradí od nastoupené či zamýšlené cesty. Na tomto místě si troufám tvrdit, že u Marka Izery tomu tak není.
Vážené dámy, Vážení pánové milé děti,
po delší odmlce se opět scházíme v těchto prostorách, abychom svou přítomností podpořili dva autory vystavující zde svá díla.
Prvního z nich, Marka Izeru lze zařadit mezi naivní autory jako byl celník Rousseau, Srncová, nebo Hlinomaz. Myslím, že nejsem sama, které se při pohledu na jeho obrazy vybaví tito autoři. Sám autor to asi moc dobře ví, a jistě to neslyší poprvé. Přesto si troufám tvrdit, že jsou jeho obrazy úplně jiné, než obrazy ostatních naivních malířů. Jsou jiné, tak jako jsme i my každý jiný, přestože jsme jeden druh Homo sapiens.
Obrazy Marka Izery dokáží opravdu vyprávět. vypráví jednoduchou krásou, nekomlikovanou linii, sytou, ale poetickou barevností i pohádkovou skromností. Diváka vtahují do fantastických situací, uvádí tu do pohádek, tu do biblických příběhů onde zase do všedního, ale idylicky laděného života. Často vypráví nám notoricky známe události, jako je například příběh Jonáše, nebo rčení o bílé vráně, ale Marek si příběhy dotváří podle svých představ. A v tom je jeho neopakovatelnost a jedinečnost. S fantazií, kterou Marek bohatě oplývá, ani ve svých obrazech nešetří. Je jí tam tolik, že i v chladném divákovi dokáže vzbudit city. Jeho Příběhy baví, těší, rozesmutňují, poučují nebo vedou k zamyšlení.
Milý Marku, přeji Vám, aby Vás fantazie stále pokoušela, kritici neodrazovali, přátelé povzbuzovali, galerie žádaly výstavy a pracovitost se Vás držela zuby nehty, protože pak Vás určitě Vaše příběhy neopustí. A já i návštěvníci se budeme těšit, že příště až zde budete mít výstavu dokážete svými díly zaplnit celou galerii.

A nyní vážení hosté,
mi dovolte představit paní Milenu Krejčovou, která byla tak laskavá a velice pružně zareagovala, jako správná profesionálka a pomohla my vyřešit problém s napůl obsazenou galerií. A tak dnes mimo ohlášený program, se zde představuje i ona se svými květinovými obrazy a dekoracemi.
Díla, která zde autorka představuje jsou mistrovskou kombinací květin exotických i květin rostoucích v naši zeměpisné šířce. Obrazy obsahují také květiny, které autorka vlastnoručně vypěstovala a usušila a jsou v barvách přírodních i uměle dobarvovaných. Díla zde vystavovaná jsou vytvořena s velkou bravurou a vkusem. Její obrazy Vás určitě potěší.
Dámy a pánové milé děti, přeji Vám hezké odpoledne, výstavu prohlašuji za zahájenou.

Hermína Viera Kopicová
Na Peruci o Květnou neděli léta Páně 2005 

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde