iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc
Sezona skončila
Připravujeme 16. sezonu 2023.

V prosinci se nehraje
Kino Peruc
dat
text
Vstupné

Předvánoční tržnice
Penzion Za Dubem Peruc
10. prosince 2022
12 - 15 hod.

Jste zváni na tradiční předvánoční tržnici v užasném prostoru Za Dubem.

PLAKÁTEK  

Adventní koncert 
Kaple M. J. Husa Peruc
11. prosince 2022
neděle 14:00 hod. 

Husův sbor Peruc vás srdečně zve na koncert Chrámového pěveckého sboru NO CČSH v Lounech pod vedením I. Dreflerové.
PLAKÁTEK   

Adventní koncert 
Kostel Pov. sv. Kříže
Radonice
19. prosince 2022
neděle 18:00 hod. 

ZSBJ vás zve na adventní koncert dětí z MŠ Slavětín a slánského ženského pěveckého sboru.
PLAKÁTEK
     

Štědrovečerní bohoslužba
Kaple M. J. Husa Peruc
24
. prosince 2022
21 hod.

Jste zváni na štědrovečerní bohoslužbu (tzv. Půlnočku) do perucké kaple M. J. Husa.
Betlémské světlo bude pro vás připraveno od 15 do 21 hodin
PLAKÁTEK    

Za Dubem
Peruc
KAVÁRNA

9. 4. - 25. 9. 2022
so, ne, sv
UBYTOVÁNÍ
Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Sezona skončila
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek 

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici 
Smolnice 
2022 
Seznam koncertů v kostele sv. Bartoloměje a na statku čp.4. 
PLAKÁTEK

 

 
You are here: Hlavní strana arrow Zajímavosti arrow Kolem nádraží
Kolem nádraží
Napsal Plazík st.   
Pátek, 23 říjen 2009
25.2.2005

Tak jsem se byl projít a z peruckého hřbitova jsem zamířil polní cestou přes závory, vlastně světelnou signalizaci, za železniční trať z Prahy do Mostu. Trochu jsem se zajímal o historii této původně Pražsko-duchcovské dráhy a zde je několik zajímavostí.

    V roce 1869 vyzvalo rakouské ministerstvo obchodu zájemce k předložení projektů, řešících spojení severočeské hnědouhelné pánve se Saskem. Po odstoupení některých zájemců nakonec 25.června 1870 získala definitivní koncesi společnost hraběte Thun-Hohensteina (základ pozdější společnosti Pražsko-duchcovské dráhy). Železniční trať byla v projektu uvažována z Duchcova do Prahy s odbočkou z Obrnic do Mostu. Definitivní koncese zavazovala společnost k provedení výstavby a k následnému provozu těchto tratí. Práce na stavbě měla společnost zahájit do tří měsíců, do provozu měly být dány nejpozději do tří let od zahájení stavby.
     Z důvodu nedostatku financí museli koncesionáři žádat o odklad termínu zahájení stavby tratě. Nový termín byl následným rozhodnutím ministerstva obchodu z října 1870 změněn na 1.dubna 1871. Dne 25.února 1871 vznikla po předchozím schválení C.a K. privilegovaná společnost Pražsko-duchcovské dráhy (dále jen P-D dráhy). Sídlo společnosti bylo v Praze, do čela společnosti byl zvolen Bedřich hrabě Thun-Hohenstein. Dne 6.dubna 1871 se konalo ustavující generální shromáždění, kde bylo rozhodnuto, že úsek z Prahy Smíchova do Sedlic postaví firmy Jan a Václav Muzika a Karel Schnabel. Na navazujících úsecích ze Sedlic do Duchcova a z Obrnic do Mostu pracovaly tři firmy: Vojtěch Lanna, Jan Schebek a Moric Groebe.
     Stavba úseků P-D dráhy započala během dubna 1871. První byly dány do provozu 21.listopadu 1872 úseky z Mostu do Chlumčan a z Obrnic do Bíliny, oba úseky zatím jen pro nákladní dopravu. Během následujícího roku 1873 byly předány tři další souvislé úseky. Od 2.ledna úsek z Mostu do Slaného, 21.listopadu úsek ze Slaného do Prahy Smíchova a nakonec 1.prosince poslední úsek z Bíliny do Duchcova. Všechny tři uvedené úseky byly do provozu předány i pro osobní dopravu. Velkou zajímavostí tratě byly přímé vlaky z Prahy přes Slaný, Louny a Most do Moldavy.
    Vycházka pokračovala. Přede mnou byla jedna z dominant Peruce, vodojem na Hajkách, vlevo za mnou zůstala hřbitovní kaple. Já odbočil vlevo, ale zde již neexistuje cesta podél trati, po které jsme v dětství jezdili na kolech. Pole je zoráno až k mezi, zarostlé většinou šípkovými keři. Za chvíli jsem prošel kolem prvního hradla a uviděl nádražní budovu. Vlaky zde staví, jak jsme se dozvěděli výše, již 132 let. Ale vlastní budova nádraží je mladší. Kolem druhého hradla na pražské straně nádraží jsem došel k dalším, tentokráte starým klasickým závorám (jedna je však kovová). Cesta přes ně také již neexistuje, končí opět v ohromném rozoraném lánu.
      Vrátil jsem se po druhé straně, od Uhelných skladů, kolem zchátralého skladiště k opravené budově nádraží. No a dále mezi kaštany po  mnohokráte ošlapaném chodníku dělníky lounských továren, hlavně těch dílenských, k rannímu vlaku  po půl páté (to už je ale dávno) . V létě to šlo ale v zimě jsme pěkně ve větru mrzli.
       A již jsem přicházel k nové zástavbě za zahrádkářskou kolonií. Po více než 60 letech zde vzniká nová ulice. Jestlipak dostane jméno Čtvrtá, když těm předchozím v Edenu se přes měnící se oficiální názvy stále říká Prvá, Druhá a Třetí.
   No vidíte, dostali jsme se ze sedmdesátých let 19. století až do začátku století 21. Tak se zase se mnou v tento hezký, i když trochu zamlžený den,   projděte   .
 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde