iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc 
Svět magických bytostí
Ivan Smíšek
Peruc, Galerie u Plazíka
4. 5. - 29. 6. 2025

Výstava fotografických obrazů a autorské čtení.
Vernisáž v sobotu 4. května ve 14 hodin.
PLAKÁTEK 

AKVARELY
České středohoří

Jana Švástová

Peruc, Galerie U kozorožce
13. 4. - 31. 8. 2025

Výstava akvarelů nejen z Českého středohoří.
Otevřeno v so, ne 10 - 18 hod.
PLAKÁTEK 

Den matek
Peruc Za Dubem
11.5.2025 14 - 17 hod. Bohatý program ke Dni matek.
PLAKÁTEK   

Orel rozsápe orla
Peruc, Pamětní síň E. Filly
16. 5. 2025 10 - 18 h.

Zahájení výstavní sezony.
PLAKÁTEK   

Staročeské Máje
Májová zábava

Peruc nám. E. Filly
24.5.2025 od 13 hod. Tradiční slavnost v novém kabátu. Bohatý program Májů se uskuteční na náměstí E. Filly v Peruci i s podvečerní zábavou s kapelou U-STYLE.
PLAKÁTEK   

-.-.-.-.-.-.-.-.-.-

Kino Peruc

Květen
Active Image

 

 

 

 

_:_:_:_:_

Za Dubem
Peruc
KAVÁRNA
od 3.5.2025
so, ne 13 - 18 hod.
Více info v plakátku.

UBYTOVÁNÍ
Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.
Tradiční výstavní prostory doplněné o výstavu v podkroví.
Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek 

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc,
zámecký park
Expozice Orel rozsápe orla: Emil Filla, čínské umění a totalitní přízraky uvidíte významné artefakty Fillovy sbírky, známá kubistická zátiší, papírové svitky i obrazy Českého středohoří.
Otevřeno
květen - říjen pá - ne 10 - 18 h
červen - září  út - ne 10 - 18 h

PLAKÁTEK

Hudba ve Smolnici
Smolnice

 
You are here:
Vzpomínka na listopad 1968
Napsal Plazík st.   
Středa, 30 prosinec 2009
20.11.2008

Letos vzpomínáme 40 let od událostí Pražského jara, období snahy o změnu poměrů v naší zemi v roce 1968. Všechny naděje zatrhl vstup vojsk Varšavské smlouvy, ale národ se nevzdával.

 

Motto:
Když byla v listopadu 1968 studentská stávka, šel jsem na filozofickou fakultu, kam jsem chodil téměř denně, a na střeše vidím rudou vlajku. Tak jsem přišel na Akademickou radu studentskou, a tam byly dvě dívky. Zeptal jsem se jich, co znamená rudá vlajka na střeše. Na to mi jedna z nich řekla: "Rudá vlajka je symbol revoluce, to ty nevíš?"
Listopadová stávka v roce 1968, nejen na Filozofické fakultě, používala podobných nástrojům, jaké používali studenti v Paříži v květnu 1968. Byla to zejména okupační stávka, tedy model, kdy stávka musí mít nějaký obsah, musí být nějaké přednášky, a kdy to nemůže být jen nepořádek nebo pouhé zrušení výuky.
Novinář Petr Uhl

    Polednová naděje byla v národě vystřídána skepsí a znechucením z politiky a zavládla lhostejnost. To ale nebyl zatím případ mládeže. Význam posrpnové aktivity mládeže, zejména vysokoškolské, byl v tom, že nejdéle vzdorovala všeobecné skepsi a lhostejnosti. Do této situace přišlo listopadové zasedání ÚV KSČ ve dnech 14 až 17. listopadu, které přijalo požadavek Moskvy na dlouhodobou přítomnost sovětských jednotek na území ČSSR. Toto rozhodnutí vyvolalo odpor i u vysokoškoláků. Ti v polovině listopadu 1968 vyhlásili okupační stávku na fakultách. Přestože jedním z požadavků stávkujících byla svoboda projevu a zrušení censury, Úřad pro tisk a informace novinářům zakázal o stávce informovat. Heslem stávky bylo sdělení Jana Husa z Kostnice: „Stůjte provždy v poznané pravdě!“ Stávkou, při níž řádné přednášky byly nahrazeny diskusemi o aktuální politice, chtěli studenti znovu aktivizovat občany k obraně národní a státní nezávislosti, ale bylo to už úsilí donkichotské.
I my na středních školách jsme se připojili ke studentské stávce, já s kamarády na Průmyslové škole v Chomutově. Ve  stávkovém výboru nás bylo 5 a spolu s dalšími zástupci škol a učilišť jsme se sešli na tehdejším okresním výboru ČSM (v blízkosti divadla). Sem přicházely materiály z Prahy, rezoluce s 10 body požadavků vysokoškoláků, Provolání k dělníkům a rolníkům,  letáky, výzvy, informace. Většina nás se rozhodla ke stávce připojit, převzali jsme materiály a rozmnožovali na starých cyklostylech. Špinaví od modré barvy jsme je poté roznášeli do chomutovských fabrik. Do VTŽ nás již milicionáři nepustili, mezi mnohé další dělníky, ale i jiné občany jsme se dostali a informace od studentů jsme jim předali. V té době ještě nadšení z roku 1968 a odpor k okupantům neutuchal a lidé je většinou nadšeně přebírali a vyjadřovali nám podporu.

Rezoluce       
Nevěděli jsme, co bude se stávkou dál, ale stávkovou pohotovost jsme drželi ve dne i v noci. Ředitel SPŠ ing. Jiří Lorenc nám k tomu účelu propůjčil svoji ředitelnu, kde jsme měli stálé spojení s Prahou. Kuchařky ze školní jídelny nám tam dodaly i stravu. Vydrželi jsme asi 3 dny. Ve škole se neučilo, ale mnozí studenti do školy přicházeli a diskutovali o situaci i o všem, co je zajímalo. Vedení státu však již v té době nedokázalo, nebo více se možná po podpisech v Moskvě bálo, se studenty mluvit, tak jako se to dělo na jaře toho roku (viz Slovanský dům a vystoupení Jos. Smrkovského). Jak již bylo psáno, o stávce se nesmělo ani moc psát, tak celá iniciativa, stejně jako mnohé další v té době, vyprchala do ztracena. I my jsme se zklamáni vrátili do školních lavic.
Čekala nás však ještě jedna tragická událost, ale o té zas až v lednu.

Svodky StB z listopadu 1968,
Od strany 8 o studentské stávce.

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde